Antikvitetsexperten Knut Knutson och Antikrundans programledare Anne Lundberg. Foto: Ulrika Malm/SVT

Tv-succén Antikrundan kommer till Huskvarna Folkets park

Publicerad

När SVT:s Antikrundan ger sig ut på sin 37:e turné i sommar är Huskvarna en av inspelningsplatserna.

Hässleholm, Huskvarna, Vänersborg, Botkyrka, Bollnäs och Härnösand står på årets karta.

– Vi är väldigt nöjda med årets inspelningsplatser! Det är viktigt för oss att besöka hela Sverige, säger producenten Pernilla Månsson Colt.

Anne Lundberg leder Antikrundan

Sedan premiären 1989 har Antikrundan blivit en av SVT:s största succéer. I snitt bänkade sig över 1,1 miljoner tittare varje vecka förra säsongen. Programmet leds av Anne Lundberg, som i sommar gör sin 27:e turné.

– Det är smått galet att jag har åkt land och rike runt med denna cirkus i mer än ett kvarts sekel – och än är det inte över! I sommar ger vi oss ut igen, och jag längtar redan, säger Anne Lundberg. 

Söndag den 24 augusti kommer Antikrundan till Huskvarna Folkets park.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.