Luleåkocken Emma Lind i köket.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar Luleåkocken Emma Lind om förbättringarna på jobbet sedan barnen får vara med och bestämma om vad som ska stå på menyn. Foto: Erica Larsson/SVT

Glädje och frihet när Luleåkocken Emma utmanas av barnens menyer

Publicerad

Emma Lind jobbar som kock på Dungens förskola på Hertsön i Luleå. Hon tycker att jobbet har förbättrats avsevärt sedan kommunen börjat låta kockar och elever skapa sina egna menyer.

– Det är mycket roligare att gå till jobbet nu, säger hon.

Önskemenyerna gäller på förskolor och skolor runt om i Luleå kommun. Och barnen på Dungen skickar nu kontinuerligt in teckningar med förslag på vad kockarna ska servera.

– Vi försöker också prata mer mat med barnen och göra dem mer delaktiga olika sätt, säger kocken Emma Lind.

Delar bilder och information i förväg

Här jobbar kockarna med färg, lukt och smak för att fånga barnens intresse. Kockarna har också startat ett konto i sociala medier där de lägger ut bilder och information på veckans maträtter.

– Då kan barnen titta hemifrån och diskussionen om önskemål och synpunkter kan fortsätta med föräldrarna. Det har blivit ganska populärt bland föräldrarna också, säger Lind.

Lite guldkant på menyn

Det har visat sig att barnen ibland behöver marinera sina tankar innan de vågar testa nya saker.

– Man kanske inte vågar smaka något nytt första och andra gången, men tredje gången går det bra.

Kan du ge exempel på lite guldkant som tillkommit på barnens meny?

– De får ju alltid hembakat bröd! Och när vi har soppa så byter vi ut osten mot en bönröra för att vara mer klimatsmarta, säger Emma Lind.

I videon berättar kocken om förbättringarna med utökad frihet i köket.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.