Live

Masskjutning i Örebro – elva personer döda

Tio personer dödades i samband med en masskjutning vid Campus Risbergska skolan i Örebro. Gärningsmannen, Rickard Andersson, tog sitt eget liv. Följ SVT:s liverapportering om skolskjutningen.

Tio personer dödades i samband med en masskjutning vid Campus Risbergska skolan i Örebro. Gärningsmannen, Rickard Andersson, tog sitt eget liv. Följ SVT:s liverapportering om skolskjutningen.

Ljus på minnesplatsen utanför Campus Risbergska

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Den värsta masskjutningen i svensk historia” – se SVT:s sammanfattning av våldsdådet i Örebro. Foto: Claudio Bresciani/TT

Masskjutningen i Örebro

Fem skadade fortfarande på sjukhus

Fem av de som skadades under skjutningen på Risbergska skolan vårdas fortfarande vid Universitetssjukhuset i Örebro, varav två kvinnor på intensivvårdsavdelning. Deras tillstånd beskrivs som allvarligt men stabilt.

Skadeläget är oförändrat även för de andra som vårdas, uppger sjukhuset.

Totalt rör det sig om tre kvinnor och två män, samtliga över 18 år.

Överblick

Tack till alla som har tagit del av vår rapportering och sändning i samband med den nationella tysta minuten och efterföljande ceremoni i Örebro. Och tack till er som har delat med er av tankar och känslor i inlägg. Vi kommer nu att avsluta rapporteringen om minnesstunden.

Den som missade SVT:s livesändning från minneshögtiden kan se den i efterhand på SVT Play.

Patric • Ledsamt och ofattbart har svårt att sätta ord! Väldigt fin minneshögtid och många tänkvärda ord har framförts! Tänder extra ljus i min lägenhet och tillåter tårar att falla! TACK SVT!

Fredde Småland • Mitt hjärta är med er som blev drabbade på olika sätt både ni som var med detta hemska och ni som har förlorat en vän eller familjemedlem mm all kärlek till er mitt hjärta är med er alla ta hand om er alla min kärlek är med er många tröstade kramar och all kärlek ❤️❤️⚘️⚘️

J • Det overkliga blev lite mer verkligt med denna vackra sammanslutning över hela Sverige, Jag har först nu kunnat gråta och kan inte sluta. All kärlek till de drabbade.

Sylvester • Det är så hemskt! Jag och min frus son gråter medan vi hade den tystna minuten.

Hamdija • Mina tankar går i dag till alla örebroare. Må de dödade få vila i frid och med ljust minne bevarade. Tillsammans är vi bra mycket starkare än allt hat i hela universum.

Azar Eghtedari • Så ledsen för Örebro, fin minnescermoni det är imponerande.

Johannes.K • Stod vid flaggstängerna vid Umeå Universitet 12:00. Det stod tre andra där, vi känner inte varandra, men vi vet varför vi var där. Det var vackert.

När minuten hade gått och innan jag gick sa jag högt: "Om én mann kan vise så mye hat, tenk hvor mye kjærlighet vi alle kan vise sammen." Låt det vara ord visar vägen framåt, ljuset övervinner alltid mörkret.

Pär Öberg • Ett land, ett folk, en sorg 🙁❤️

Jonas • Gravljus utanför huset för att visa vem tankarna är på.