– Vi har haft två stycken köldperioder, och det vi kan se är att vi har en fördubbling av inkommande vattenskador och bränder i villor, säger Erik Arvidsson, skadeförebyggare på Folksam.
Och när kölden nu släppt behöver man enligt försäkringsbolaget vara extra vaksam på vattenskador när bland annat isproppar släpper.
Hör honom berätta mer skadeanmälningarna som ökat denna vinter i klippet
Här är skadeförebyggarens tre bästa RÅD
- Behåll grundvärme i hela huset på minst 15 grader. Det gör att man klarar rejäla köldknäppar. Tänk även på källarutrymmen och garageutrymmen.
- Tänk på att värmen behöver kunna cirkulera i huset. Stäng därför inte till dörrar, utan se till att du har ett bra flöde.
- En luftvärmepump har begränsad effekt vid låga temperaturer och man kan behöva komplettera det med andra element, men då är det oerhört viktigt att man värmer upp det under uppsikt. Så att inte det elementet kan orsaka exempelvis en brand