Bakom avhoppet ligger ”en djup besvikelse, frustration och ilska över hur bolaget, dess ledning och styrelse behandlats under en längre tid” skriver styrelsen.
Styrelsen menar att bolaget utvecklats positivt efter flera år med ekonomiska problem. Arbetet har dock bemötts med misstro.
Framförallt menar styrelsen att Vänsterpartiet kommit med förslag om avslag på de olika initiativ som tagits upp i kommunstyrelsen.
V-ledamoten: Skulden ligger på dem
Droppen som fick bägaren att rinna över var när Vänsterpartiet valde att reservera sig mot Boabs årsbokslut.
– Skulden ligger helt på de själva, när de inte klarar av att lämna underlag och blir kränkta för att politiker söker det, säger kommunstyrelseledamoten och gruppledaren Katja Ollila (V) till SVT Nyheter Örebro och fortsätter:
– Vi har en skyldighet att få ordentliga underlag till beslut och det anser jag att vi inte har fått.