Person i svart t-shirt pratar mot science fiction-bakgrund med rymdmotiv.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se hur pappershandtaget tar sig hela vägen från fabriken i Kumla till USA – SVT:s reporter förklarar hur priset kan komma att stiga Foto: SVT

Så mycket dyrare kan ett pappershandtag från Kumla bli – om USA inför tullar

Publicerad

1,5 krona. Ungefär så mycket kostar det här svensktillverkade pappershandtaget innan det exporteras till USA. Men vad händer i fabriken i Kumla om Trumps förslag på tullar blir verklighet – och hur mycket dyrare kan handtaget bli? Se SVT förklara hur det hänger ihop med en större oro i exportlandet Sverige.

”Det värsta som kan hända är att man gör det väldigt svårt för europeiska/svenska företag att exportera och sälja sina produkter i USA, det är det värsta som kan hända.”

Så sade Kumlaföretaget Persson innovations vd Andreas Carlson inför det amerikanska valet.

Trumps tullar

Inför presidentvalet i USA 2024 var handelstullar och protektionism ord som fick företagare att dra öronen åt sig.

Nu har det gått en tid och Trump har hunnit komma med många nya bud om vad presidentskapet kommer föra med sig, inte minst när det kommer till handelspolitiken.

Produktionsförändringar

Just nu är det många som ser över sin produktion och går i tankar om att flytta den, menar Andreas Carlson. Men företaget har inte samma ambition:

– Vi köper vår råvara i Sverige och tillverkar produkten här och vill inte göra det någon annanstans, säger Andreas Carlson.

Fabriken står kvar

Finns det ett värsta scenario där ni inte längre har en fabrik?

– I värsta scenariot, som man inte vill tänka på, så tror jag fortfarande risken är oerhört liten. Men det är klart att ett fullskaligt handelskrig skulle påverka hur vårt bolag ser ut.

Andreas Carlsson upplever att den första tiden med president Trump än så länge bara erbjudit spekulationer. Men som förberedelse ökar Persson innovation sina närvaro på andra marknader, och känner sig trygga i att produktionen kommer fortsätta där den är.

– Kort sagt: Det är klart att det kommer påverka bolaget men bolaget kommer finnas kvar, säger vd:n.

Finns en långsiktig oro

– Just nu är jag inte så orolig, det som gör vårt handtag unikt är råvara från den svenska skogen. Men på längre sikt kan det ha en kraftig påverkan, ett högre pris gör oss mindre konkurrenskraftiga.

Andreas Carlson menar även att det finns andra risker med att marknaden tas av konkurrenter, och det är att handtaget helt enkelt blir för dyrt.

– Då hittar man kanske andra alternativ, som det gamla plasthandtaget för det är mycket enklare att producera, säger han till.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trumps tullar

Mer i ämnet