Uttalandet kommer i samband med Donald Trumps första regeringssammanträde under onsdagen.
– Vi har fattat ett beslut, vi kommer att tillkännage det mycket snart, och det kommer att vara 25 procent, generellt sett, säger Trump som svar på en fråga från en reporter, och tillägger att det bland annat kommer att gälla bilar.
En källa från Vita huset uppger däremot för SVT Nyheter att ingenting är påskrivet när det gäller tullavgifter mot EU.
Dousa (M): ”Kommer givetvis att svara”
Sveriges utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) skriver i en kommentar till SVT Nyheter att EU kommer att svara.
”EU kommer givetvis att svara om USA inför tullar mot oss, men på ett proportionerligt och väl avvägt sätt”, skriver Dousa och tillägger att regeringen även verkar för att inga jobb ska lämna Sverige.
Samtidigt arbetar regeringen på EU-nivå för att öppna nya marknader för svenska företag, enligt Dousa.
”Tullar gör oss alla till förlorare, både USA:s konsumenter och EU:s exporterande företag”, skriver han vidare.
Tidigare i februari meddelade Trump att USA inför tullar på 25 procent på all import av stål och ull, något som också slår mot EU:s medlemsländer.