Skolskjutning i Örebro
Melindas sms från klassrummet: "Jag älskar dig"
I panik skickade Melinda Sandberg, elev på Campus Risbergska, sms till sina nära och kära medan smällarna hördes utanför dörren.
– Jag satt mest och tänkte på att bebisen i magen skulle klara sig, och att jag ville komma hem till min son.
Läs mer här.
Kön ringlar sig utanför S:t Nicolai kyrka i Örebro inför minnesgudstjänsten för offren i masskjutningen. Den går att följa här.
Arvid • När är den nationella tysta minuten?
Hej Arvid!
Vid lunchtid på onsdagen skrev regeringen att den kommer att "hållas senare" i ett pressmeddelande. Vi vet tyvärr inte mer än så i nuläget.
Margit Söderström • Kommer minnesstunden i kyrkan att sändas live? Margit Gävle
Hej Margit!
Ja, vi kommer att sända den här på sajten och på SVT Play med start 15.00.
Mina flydde från skolskytten: ”Han följde oss”
Mine Demir studerade svenska som andraspråk på Campus Risbergska. Hon väntade på att hennes lektion skulle börja utanför ett klassrum när hon hörde det första skottet.
– Vi blev chockade, säger hon.
Hon berättar att folk började springa mot utgången i panik.
– Det var så trångt.
Se Mine berätta om händelsen i klippet ovan.
Drottning Silvia: Var tog det fina Sverige vägen?
Drottning Silvia säger att hon precis som kungen är bestört över dådet och att hon tänker på de drabbade och deras familjemedlemmar.
— Jag har en stor önskan till hela svenska folket. Var tog det fina Sverige vägen? Jag vill verkligen be alla att hjälpa till att bygga upp det igen. Att stärka, jag vill inte säga ryktet, men namnet. Vad det innebär att vara svensk, säger hon.
Partiledarna som närvarar på minnesgudstjänsten
Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M) kommer båda att närvara vid minnesgudstjänsten i S:t Nicolai kyrka i Örebro eftermiddag.
Dit kommer även Johan Pehrson (L) och Muharrem Demirok ( C). Men flera andra partiledare har förhinder.
Nooshi Dadgostar (V) befinner sig i Bryssel på ett möte och inte heller någon av Miljöpartiets språkrör kan närvara på minnesgudstjänsten, meddelar MP:s presstjänst. Likt Vänsterpartiet ska partiet istället ha lokala representanter på plats.
Jimmie Åkesson (SD) kommer inte heller han att närvara vid gudstjänsten. Ebba Busch (KD) ännu inte lämnat något besked.
Gudstjänsten sänds här och på SVT Play med start 15.00.
Kungen på plats: "Måste förstå det här illdådet"
Strax efter klockan 14 på onsdagen anlände kungen, drottningen och statsministern Ulf Kristersson (M) till Campus Risbergska i Örebro. Efter att ha lagt blommor utanför vuxenskolan talade kungen med journalister:
– Vi är alla bestörta och chockade. Det har skett på många platser i världen och nu har det skett här. Vi måste försöka förstå det här illdådet. Vi tänker på dem som råkat ut för det, de omkomna och deras anhöriga. Skolledningen och alla elever, sa kungen.
12-åriga Doris och Denise hörde skotten
Doris och Denise, 12 år, går i Karlsundsskolan i Örebro. De hade utedag och var på väg tillbaka till skolan som ligger nära Campus Risbergska vuxenutbildning, när de hörde ljuden av skott.
– Jag tänkte inte så mycket, jag tänkte bara "spring", säger Doris.
– Jag tänkte att de skulle komma till oss och skjuta också. Så jag blev väldigt rädd, säger Denise.
Se flickorna berätta om händelsen för Lilla Aktuellt i klippet ovan.
Elva har dött i samband med en skolskjutning på Campus Risbergska skolan i Örebro, där Örebros kommunala vuxenutbildning bedrivs. Sex personer vårdas på USÖ, fem av dem skadades alvarligt och har opererats.
Enligt polisen är den misstänkte gärningspersonen är en av de avlidna. Personen är inte känd för polisen sedan tidigare.
– I nuläget är vi trygga med att inga fler attentat kommer att ske. De skolor som var inrymda har utrymts, säger Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro.
Ulf Kristersson: ”Mycket smärtsam dag”
En informationsplats har upprättats där anhöriga och andra som har frågor ska kunna samlas. Allmänheten uppmanades att hålla sig borta från området Västhaga under stora delar av tisdagen.
Delar av Hagagatan mot skolan stängdes av.
”Det är med sorg jag har fått information om det fruktansvärda våldsdådet i Örebro. Mina tankar är hos de som har drabbats och deras anhöriga”, skriver statsminister Ulf Kristersson i en skriftlig kommentar till SVT.
”Det är en mycket smärtsam dag för hela Sverige. Mina tankar är också hos alla dem vars vanliga skoldag utbyttes mot skräck. Att vara inrymd i ett klassrum med oro för sitt eget liv är en mardröm som ingen ska behöva uppleva”, fortsätter han.
Regionen i stabsläge
Region Örebro län gick under tisdagen upp i stabsläge och tog emot skadade personer.
– Patienter som väntat på akuten och som inte har livshotande skador hänvisas nu till närliggande vårdcentraler, sa Åsa Svennebäck, kommunikatör på regionen under tisdagseftermiddagen.
Enligt uppgifter till SVT är den misstänkte en man i 35-årsåldern. Enligt SVT Örebros reporter var polisen vid 16-tiden på tisdagen på plats vid mannens bostad i Örebro.
På tisdagskvällen meddelade Örebros kommun att den kommunala vuxenutbildningen kommer ha stängt resten av veckan.
Tipsa och skicka bilder
Vet du mer? Hör av dig till oss på 019-35 35 35
Har du bilder? Skicka in till SVT på orebro@svt.se
Texten uppdateras.
Statsminister Ulf Kristerssons kommentar till SVT
Statsminister Ulf Kristersson skriver följande om händelsen i en skriftlig kommentar till SVT:
”Det är med sorg jag har fått information om det fruktansvärda våldsdådet i Örebro. Mina tankar är hos de som har drabbats och deras anhöriga.
Det är en mycket smärtsam dag för hela Sverige. Mina tankar är också hos alla dem vars vanliga skoldag utbyttes mot skräck. Att vara inrymd i ett klassrum med oro för sitt eget liv är en mardröm som ingen ska behöva uppleva.
Regeringen står i nära kontakt med Polismyndigheten och följer noga händelseutvecklingen. Insatsen pågår fortfarande och det är viktigt att allmänheten följer information från polisen. Min uppmaning är också att nu ge polisen den arbetsro de behöver för att utreda vad som hänt och hur dessa fasansfulla brott kunde ske.”