Foto: Tobias Holmqvist/SVT

Hovrätten skärper straff för festivalvåldtäkt

Uppdaterad
Publicerad

Göta hovrätt skärper straffet för den 20-årige man från Jönköping som dömdes för våldtäkt mot en 17-årig flicka under Bråvallafestivalen förra sommaren.

Norrköpings tingsrätt dömde 20-åringen till skyddstillsyn och 200 timmars samhällstjänst, samt att betala skadestånd till 17-åringen på 96.430 kronor.

Hovrätten skärper nu straffet till åtta månaders fängelse och ett skadestånd på 121.430 kronor.

Våldtogs mot staket

Det var den 27 juni förra året som mannen med våld, mitt under en pågående konsert med Veronica Maggio, våldtog en då 17-årig flicka  i publikhavet.

Mannen höll enligt åtalet en arm om flickans hals och begick övergreppet när kvinnan, som var påtagligt berusad, stod tryckt mot ett staket.

20-åringen har nekat till brott och hävdat att handlingarna utfördes i samtycke.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.