Fastigheterna har 2 249 lägenheter och ligger i City, Haga, Ektorp, Skarphagen, Vilbergen och Hageby.
– Norrköpings kommun är en av våra 65 utvalda tillväxtkommuner i landet där vi vill göra fastighetsinvesteringar, säger Jan-Erik Höjvall, vd Rikshem.
Anledninget till att man har valt att köpa bostäder Norrköping är att staden hamnar i toppen deras lista när det gäller tillväxt och bra näringsliv.
Genom förvärvet blir Rikshem näst största och en ledande aktör på hyresrättsmarknaden i Norrköping efter allmännyttan Hyresbostäder.
– Vår ambition är att vidareutveckla såväl fastigheterna som relationen till våra nya hyresgäster, säger Stefan Timan, chef bostadsfastigheter på Rikshem. Rikshem är ett privat fastighetsbolag som ägs till lika delar av Fjärde AP-fonden och av AMF. Bolaget äger fastigheter i Stockholm, Göteborg, Uppsala, Västerås, Solna och Halmstad bland annat. 160 fastigheter äger man till ett värde av 9,2 miljarder kronor. Rikshem hette tidigare Dombron som dessöfinnan köpte upp större delen av Vasakronans bostadsbestånd.
fakta:
Rikshem är ett privat fastighetsbolag och ägs till lika delar av Fjärde AP-fonden och av AMF. Bolaget äger fastigheter i Stockholm, Göteborg, Uppsala, Västerås, Solna och Halmstad bland annat.
160 fastigheter äger bolaget till ett värde av 9,2 miljarder kronor. Rikshem hette tidigare Dombron. Dombron köpte för några år sedan upp större delen av Vasakronans bostadsbestånd.