Tredelad bild. Till vänster: person pekar på ett rosa pappersarmband. I mitten: två personer bär glitterhattar. Till höger: närbild av discokula.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hur får man barn att släppa mobilerna och umgås IRL? Lina och Nathalie löste skärmfria barndiscon! Foto: SVT

Så löste Lina och Nathalie skärmfria barndiscon

Publicerad

Inte ens på skoldiscon släpper barnen mobilerna. Det insåg Lina Schön Poulsen och Nathalie Elm Wästerlund, som ville ändra på den saken, och tog fram ett koncept för skärmfria discon.

Här berättar de hur det går till och varför de ville utveckla den här idén i sitt UF-företag på Katedralskolan i Linköping. I torsdags presenterade sitt koncept på UF-mässan i Östergötland.

Det här är en del i SVT:s satsning Så löste jag det. Har du tips på en problemlösning, hör av dig till salostejagdet@svt.se!

Så löste jag det

Jeremias • 5 år kötid är på tok för mycket. Undrar hur det har blivit på detta viset 😭

Marie Pettersson • Slutade läsa efter att två killar uttalat sig på ett förnedrande och nedsättande på den unga tjej som lyckats få lägenhet.sluta gnäll och glädje åt andra för kanske det kommer ge er bättre förutsättningar.Ni hade inte sagt samma sak om det var en man

Stanley Martinsson • Bra satsning 👍 Själv löste jag den dåliga telefontäckningen i vår stuga på Gotland med en modifierad TV-antenn som jag ansluter till mobiltelefonen.

Annika S • Hej!
Så imponerad av alla smarta lösningar och idéer som ”kläcks” av idérika personer. 🤩

Glöm inte att ta patent på era alster!

Ni har väl inte missat att vi har fler lösningar i videospellistan? Och vi söker fler personer som hittat lösningar på problem de stött på. Har du ett tips så kontakta oss på salostejagdet@svt.se!

Arvid • Jag fick en studentlägenhet på förstahandskontrakt efter under 14 dagar i kötid i Stockholm!

Hur löste du det? Var det nyligen?

Vilken glad överraskning med uttalat positiva nyheter! • Små saker som skapar glädje och goda exempel.

Peter • Det finns en hierarki bland hyresvärdar i vilka hyresgäster man föredrar. Frida tillhör toppen så det är inte konstigt att denna metoden fungerar för henne.
Dock fungerar den sämre för personer som är killar, utrikesfödda, personer med annat modersmål.
Jag kan gissa att Frida säkert skickade med en bild också som bekräftade hennes roll som ung etniskt svensk tjej, bekräfta gärna om det var så...

Mikael Åsberg • Tar man kontakt med personer som hyr ut lägenheter (1:a eller 2:a hand) är det givetvis en fördel att vara en attraktiv kvinna som ser ut att komma från ett möblerat hem. En kille, oavsett bakgrund, kommer ha det mycket motigare där, generellt sett.

Har du egen erfarenhet av det?

Så löste jag det

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Så löste jag det

Mer i ämnet