Arkivbild. Foto: Cecilia Broke/SVT

Saab dementerar uppgifter om hotat samarbete

Publicerad

Igår kom nyheten om att stridsflygstillverkaren Saab hotat att avsluta samarbetet med Brasilien. I dag dementerar företaget uppgifterna, detta rapporterar Östgöta correspondenten.

Det var under tisdagen som nyheten att Saab hotade med att avbryta samarbetet med Brasilien, detta efter att det brasilianska företaget Embraer fört samtal med den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing. Enligt tidningen Fohlha ska Saabs vd Håkan Buske ha bett om ett möte med den brasilianska försvarsministern Raul Jungmann, rapporterar Ekot, Sveriges Radio.

Nu har dock Saab gått ut och dementerat uppgifterna och menar att försvarssamarbetet med Brasilien inte ska vara hotat. Det skriver Corren. Enligt tidningen, som i sin tur hänvisar till Nyhetsbyrån Direkt, har Saabs presschef Anna Wolgers meddelat att företaget inte planerar att avsluta sitt samarbete med Brasilien.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.