Pojkarna var bara 14 år när mordet ägde rum, därför kan de inte åtalas. Istället begär åklagaren så kallad bevistalan. Pojkarna misstänks också för grovt vapenbrott.
Bevistalan väcks också mot två andra då 14-åriga pojkar för medhjälp till mord och medhjälp till mordförsök, efter att ha rekognoserat vid mordoffrets bostad två dagar före själva mordet.
Hämnd för tidigare skjutning
Mordet på mannen i 55-årsåldern bedöms ha varit en hämnd för en tidigare skjutning.
Sonen till den döde mannen dömdes till till nio års fängelse för ett mordförsök i Skurup sommaren 2024, då en man i 20-årsåldern blev skjuten i låret från nära håll.
Tolv dagar efter mordförsöket sköts pappan till döds hemma i sin villa i Skurup.
Inget känt samband
– Det finns inget känt samband mellan de personer som det nu förs bevistalan mot och målsäganden eller hans familj, säger Tomas Olvmyr, senior åklagare, i ett pressmeddelande.
– Utredningen visar att brottet är en del av fenomenet där unga utförare rekryteras via sociala medier och chattapplikationer för att begå brott.
Så här rapporterade vi om 29 november 2024 om mordutredningen: