Polisen har ingen misstänkt för branden i bönelokalen men rubricerar händelsen som grov mordbrand.
– Det finns vittnen men jag vill inte gå in på vad de har sett, säger Anders Svenson, förundersökningsledare och chef för grova brott i polisområde sydvästra Götaland.
Konstigt att det händer under Ramadan
Islamiska kulturcentret har haft lokalen i åtta år. På gatan utanför finns flera av föreningens medlemmar samlade i väntan på att polisens tekniker ska komma dit.
– Vi öppnade för åtta år sedan men har aldrig haft problem, aldrig varit utsatta. Vi tycker det är konstigt att det händer nu under ramadan, säger Ismail Darragi, ordförande i Islamiska kulturcentret.
Lokalen var tom på moskébesökare när det började brinna på lördagen vid 20-tiden, men dörren till kulturcentret var öppen. Aktiva i föreningen fanns i närheten och skyndade dit.
Katt fick syrgas
Sot och brandrök spred sig i huset och drabbade hyresgästerna i lägenheterna nämast. Hos Alina Meyn står en luftrenare från räddningstjänsten i hallen och det ligger ett fint sotpulver över alla ytor som hon inte hunnit torka av.
Hon jobbade när branden bröt ut, men katten var hemma och skickades till djursjukhuset.
– Katten fick syrgas och jag fick en räkning på 4300 kronor, berättar Alina Meyn.
Kan bli fredagsbön på parkeringsplats
Islamiska kulturcentret har cirka 200 medlemmar i Hässleholm. Föreningens ordförande Ismail Darragi hoppas få hjälp av kommunen att hitta en plats att hålla den kommande fredagsbönen på.
– Det gör extra ont att det hände under den här månaden som betyder jättemycket för muslimer, säger Ismail Darragi.
Om inte kommunen kan hjälpa till att finna en plats för bön, funderar Islamiska kulturcentret på att sätta upp ett tält och hålla fredagsbön på en närbelägen, grusbelagd parkeringsplats, enligt Ismail Darragi.