Till vänster syns namnet på den anpassade gymnasieskolan Valdemarsro i Malmö. Till höger syns en bild på rödhårige eleven Mahira Mehmedović.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
För Mahira Mehmedović betyder namnbytet mycket: ”Det är mycket bättre för då förstår man att vi är som alla andra.” Foto: Oliver Kertes/SVT

Namnbytet: Särskola blir anpassad skola – välkomnas av eleverna

Uppdaterad
Publicerad

Förr kallades det särskola, men nu har det ersatts. På Valdemarsro gymnasium i Malmö välkomnas den nya benämningen – anpassad skola – med öppna armar.

– Anpassad är bättre för det betyder att du får det stöd du behöver, säger Mahira Mehmedović, som går tredje året på Valdemarsro gymnasium.

Den 21 juni 2022 godkände riksdagen förslaget om en namnändring i skollagen. Först den 2 juli i år trädde namnbytet i kraft.

Det som förr kallades grundsärskola, gymnasiesärskola och komvux som särskild utbildning har bytt namn till anpassad grundskola, anpassad gymnasieskola och komvux som anpassad utbildning.

– Det är bättre för alla har svårigheter och gör sitt bästa i skolan, säger Cornelia Nyman, elev som går sista året på skolan.

Även begreppet utvecklingsstörning ersätts

Utöver ändringarna som tidigare nämnts har uttrycket utvecklingsstörning bytts ut till intellektuell funktionsnedsättning.

– Det är mycket bättre för då förstår man att vi är som alla andra, säger Mahira Mehmedović.

I klippet ovan berättar eleverna på Valdemarsro gymnasium mer om deras tankar kring namnbytet. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.