Syns först i Malmö
I Malmö började solförmörkelsen klockan 11.32 och 50 minuter senare var den som störst. Tycho Brahe-observatoriet i Oxie bjöd in allmänheten för att beskåda fenomenet med skyddsglasögon och specialteleskop.
Det är viktig att inte titta mot solen genom ett teleskop som inte är specialanpassat. Stefan Löfgren, överläkare på S:t Eriks ögonsjukhus i Stockholm varnar allmänheten i ett mail till TT.
”Man kan förlora en betydande del av sin detaljsynskärpa mitt i fokus”, skriver han och påpekar att man heller aldrig ska titta med kikare eller teleskop mot solen.
Vad är partiell solförmörkelse?
En partiell solförmörkelse är inte lika spektakulär som en total solförmörkelse. Men det dröjer 101 år, alltså till 2126, innan en fullständig förmörkelse kan ses i Sverige.
Men en partiell solförmörkelse kan inte heller ses så ofta – senast från svensk mark var i oktober 2022. Därför är den 29 mars ändå ett tillfälle att ta vara på, säger Maria Sundin, astrofysiker vid Göteborgs universitet.
– Man kommer inte att märka att det blir mörkare. Men, med rätt skydd för ögonen, är det lätt att se att en bit av solen faktiskt är borta. Det är jättekul och häftigt, säger hon till TT.
Titta inte direkt mot solen utan skydd
Den som tittar mot solen utan fullgott skydd riskerar att få en övergående eller permanent fotokemisk skada i näthinnan, förklarar Ögonläkaren Stefan Löfgren.
Det finns särskilda solförmörkelseglasögon, men Stefan Löfgren varnar för oseriösa aktörer vars glas inte uppfyller kraven. Hans rekommendation är att titta indirekt, genom att projicera solförmörkelsen på papper.
Tider och täckningsgrad i Sverige
Täckningen avser andel av solskivan som döljs av månen lördagen den 29 mars.
Malmö: Pågår klockan 11.32–13.13. Största täckning 21 procent, klockan 12.22.
Göteborg: Pågår klockan 11.31–13.16. Största täckning 25 procent, klockan 12.23.
Stockholm: Pågår klockan 11.40–13.21. Största täckning 22 procent, klockan 12.31.
Östersund: Pågår klockan 11.36–13.25. Största täckning 31 procent, klockan 12.31.
Kiruna: Pågår klockan 11.43–13.30. Största täckning 35 procent, klockan 12.37.
Källor: Nasa och timeanddate.com