För drygt ett år sedan kom beskedet att Cementa Sverige hade för avsikt att göra en stor driftsnedskärning på cementfabriken i Degerhamn. Sedan dess har 75 anställda blivit sex.
Under fredagen tillkännagavs ett samarbete mellan kommunen och företaget för att motverka de negativa följdeffekterna av nedskärningen.
– Cementa kommer att bidra med 500 000 kronor per år under en treårsperiod. Det ska poängteras att detta inte har något att göra med kraven på återställning av markområdet utan det handlar om investeringssatsningar för att hjälpa oss vidare i de omstruktureringar som planeras för Sydöland och som ska bidra till ett för framtiden hållbart Sydöland, säger Ann Willsund, kommundirektör
Aktörerna ska driva flera projekt under perioden 2020-2022. Bland annat föreslås aktiviteter och insatser runt Bergstiden, kalkbrottet samt hamnsatsningar, skriver kommunen i ett pressmeddelande.