Södertäljes tränare Mats Waltin. Foto: Bildbyrån

Waltin: ”SSK är det enda jag lever för”

Uppdaterad
Publicerad

Jumbo och åtta raka förluster – det ser mörkt ut för SSK just nu. Men trots det håller tränare Mats Waltin modet uppe.

SSK ligger just nu sist i hockeyallsvenskan, tio poäng efter nästjumbon IF Björklöven. Det är tio matcher kvar, men börjar laget inte vinna matcher nu väntar ett kvalspel om en fortsatt plats i hockeyallsvenskan.

– Vi har legat i botten av tabellen hela tiden, näst sist eller sist. Vi försöker ta oss ur den här situationen och jobbar medvetet med vår energi, säger tränare Mats Waltin.

Hur får man energi?

– Det gäller att vara positiv inom sig själv för att sedan sprida energin vidare till gruppen.

Hur är energinivån just nu?

– Den är förbaskat bra, vi går inte runt med krökta ryggar. Däremot är det ingen som gillar att förlora, så visst finns det en frustration också.

På Sörmlandsidrottens gala blev du årets tränare – men på sociala medier finns det i dag de som kräver din avgång. Vad säger du om det?

– Det är tvära kast i idrottsvärlden, men SSK är det enda jag lever för och jag gör mitt bästa.

Hur ser du på framtiden?

– Det är tio matcher kvar, vilket är 30 poäng. Vi har hög arbetsmoral och håller energinivån uppe.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.