Mannen var tidigare bekant med både den man som sköts till döds på motionsspåret och den nu dömde mördaren. Enligt mannens advokat Sebastian Scheiman var det därför polisen vände sig till honom och bad om hans hjälp.
– Polisens underrättelsetjänst bad honom ta reda på vem mördaren var, då han kände offret väl och förmodligen hade kunskap om vem som kunde ha utfört dådet. Det visade sig ganska snabbt vara en korrekt bedömning från polisens sida, säger Sebastian Scheiman.
Träffade mördaren
Under ett samtal vid en fotbollsplan i Årby fick mannen höra mördaren berätta om mordet. Uppgifterna förde han vidare till polisen. Mannen hade uppfattningen att de kommit överens om han skulle få vara anonym. Men som SVT tidigare berättat nådde informationen han lämnat till polisen snart till åklagaren, som ville använda den i rättegången.
Ville göra husrannsakan – hos polisen
Åklagaren krävde att få veta mannens identitet, och ansökte till och med om att få göra en husrannsakan hos polisen – en åtgärd som tingsrätten nekade. Men vid det laget trodde mannen att han redan var avslöjad och gick med på att vittna.
Mannen har i dag skyddad identitet. Tillsammans med sina advokater har han beslutat sig för att stämma staten. En kopia av stämningsansökan lämnades in i förväg till rikspolischefen som fick chansen att komma med ett motbud. Betänketiden har förlängts i omgångar. Under tisdagen bad polisen om ytterligare två veckors tidsfrist.
– Det accepterar inte vi, utan vi lämnar in stämningsansökan imorgon (onsdag, reds anmärkning), säger advokat Sebastian Scheiman.
SVT söker polisen för en kommentar.
Så gick det sen: mördaren avtjänar livstidsstraff
Innan gängledaren dömdes av hovrätten för mordet i Årbyskogen befann han sig på fri fot och kunde fortsätta med sin kriminella livsstil.
I maj 2021 åkte han fast igen efter att ha försökt skjuta en annan man i Råbergstorp i maj 2021. Efter gripandet kastar någon en molotovcocktail mot polishuset och ett tjugotal bilar sätts i brand runt om i staden – handlingar som polisen betraktar som hämnd för gripandet.
Mannen, idag 38 år gammal, avtjänar ett livstidsstraff för mordförsöket och mordet i Årbyskogen.