Det var en natt i juli förra året som en man i 20-årsåldern hittades död på Djulöbadets camping i Katrineholm. Han hade huggits ihjäl med kniv. Efter fattades misstankar om att tre män var inblandade i brottet.
Två av dem, en då 21-åring och 36-åring, dömdes till fängelse för grovt rån respektive rån av tingsrätten. Dock ändrades rubriceringen för 21-åringen senare till grovt skyddande av brottsling av hovrätten och han fick sänkt fängelsestraff.
Internationellt efterlyst
Den tredje mannen, som misstänks för själva mordet, försvann från landet och blev internationellt efterlyst. Det ändrades dock för några veckor sedan. Något som Katrineholms-Kuriren var först med att rapportera.
Han landade i Sverige i slutet av oktober och greps. Förra fredagen släpptes han på fri fot igen av tingsrätten, men nu har Svea hovrätt tagit beslutet att han ska häktas misstänkt för mord.
Mannen nekar till brott.
Hör mer om hur det första gripandet gick till i videon ovan.
Gick ut med felaktig information
Förra veckan, efter att den mordmisstänkta mannen hade släppts på fri fot, var det flera som hörde av sig till polisen för att meddela att man sett honom.
Då gick polisen ut i sociala medier med att det inte var den mannen man sett eftersom han var frihetsberövad – något som de senare tog tillbaka.
– Det där var ett missförstånd inom polisen. Jag tror att de poliserna som uttalade sig i den frågan visste inte om att tingsrätten hade fattat beslutet om att fria honom, säger Daniel Eriksson, gruppchef för grova brott i Nyköping.