Skogsbrand vid väg, kraftig rök svävar över området. Räddningstjänst syns på plats.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här brinner det längs E20 vid Läggestabacken i Strängnäs. Foto: Pontus Altin/pressfotograf.se

Stor markbrand vid E20 utanför Strängnäs – helikoptrar kallades in

Uppdaterad
Publicerad

En stor markbrand härjade vid Läggestabacken i Strängnäs längs E20 under onsdagen och ett körfält fick stängas av. Under eftermiddagen fick räddningstjänsten begära hjälp från MSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, som bistod med två helikoptrar för att bekämpa branden.

Ett område på cirka 2 000 kvadratmeter, bara runt 100 meter från E20, brann under onsdagen.

– Det är ingen fara för allmänheten. Det är inga bostäder i närheten, säger Lars-Åke Stevelind.

Ingen människa ska ha skadats i samband med branden.

Helikoptrar kallades in

Helikoptrar från MSB fick kallas in för att hjälpa till i insatsen. Enligt MSB var detta första gången som deras flygande resurser aktiverades i år.

Vid halv sex-tiden kunde helikopterinsatsen avbrytas då man behövde fokusera på att släcka på mer svåråtkomliga ställen. Räddningstjänsten beräknade då att släckningsarbetet skulle pågå tills det mörknade.

Senare under kvällen meddelade räddningstjänsten att man kunnat avsluta insatsen på platsen.

Under torsdagsförmiddagen kom det in ett nytt larm om brand intill E20. Men räddningstjänsten säger att det kommer att börja ryka till och från under dagen och att man har läget under kontroll.

– Allt kan såklart hända men vi kommer vara där till och från. Körfältet intill vägen kommer likt igår stängas av till och från under hela dagen, säger Ludvig Tejler, räddningstjänstens vakthavande befäl.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.