Det var på kvällen den 7 januari i år som en anställd kvinna i 60-årsåldern blev knivhuggen till döds inne på Ica Maxi, i Norsborg i Botkyrka.
En 26-årig man greps på plats i mataffären av väktare och den kniv som använts vid dådet beslagtogs. Mannen erkände att han huggit ihjäl kvinnan.
Ingen koppling till kvinnan
Det fanns ingen koppling mellan kvinnan och den nu dömde mannen. En rättspsykiatrisk undersökning har slagit fast att mannen lider av en allvarlig psykisk störning.
– Mannen har erkänt att han dödade kvinnan och hans erkännande får starkt stöd av övrig utredning. Därför döms han för mordet, , säger Anna Avenberg, chefsrådman och ordförande i målet.
Eftersom tingsrätten gör bedömningen att mannen lider av en allvarlig psykisk störning och gjorde det även vid brottet bestäms påföljden till rättspsykiatrisk vård.
Risk för återfall
Den rättspsykiatriska vården förenas också med särskild utskrivningsprövning.
– Det är den allvarliga brottsligheten och risken för återfall som ligger bakom det, säger Anna Avenberg.
Mannen ska även betala skadestånd till de närmast anhöriga.
– Det finns ju en make, tre döttrar och en syster som också får skadestånd i domen,
Mannen åtalades den 10 mars och rättegången pågick mellan den 24 och 25 mars i Södertörns tingsrätt.