Utryckningsfordon vid ICA Maxi nattstid, blåljus skiner från polisbil.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”En väldigt tydlig tragedi” säger chefsrådman Anna Avenberg vid Södertörns tingsrätt. Foto: SVT

26-åring döms efter mordet på Ica Maxi i Botkyrka

Uppdaterad
Publicerad

Den man som knivhögg och dödade en anställd kvinna på Ica Maxi i Botkyrka döms till rättspsykiatrisk vård. Mannen, som lider av en allvarlig psykisk störning, har erkänt mordet på kvinnan.

Det var på kvällen den 7 januari i år som en anställd kvinna i 60-årsåldern blev knivhuggen till döds inne på Ica Maxi, i Norsborg i Botkyrka.

En 26-årig man greps på plats i mataffären av väktare och den kniv som använts vid dådet beslagtogs. Mannen erkände att han huggit ihjäl kvinnan.

Kvinna knivmördad på Ica Maxi i Botkyrka

Ingen koppling till kvinnan

Det fanns ingen koppling mellan kvinnan och den nu dömde mannen. En rättspsykiatrisk undersökning har slagit fast att mannen lider av en allvarlig psykisk störning.

– Mannen har erkänt att han dödade kvinnan och hans erkännande får starkt stöd av övrig utredning. Därför döms han för mordet, , säger Anna Avenberg, chefsrådman och ordförande i målet.

Eftersom tingsrätten gör bedömningen att mannen lider av en allvarlig psykisk störning och gjorde det även vid brottet bestäms påföljden till rättspsykiatrisk vård.

Risk för återfall

Den rättspsykiatriska vården förenas också med särskild utskrivningsprövning.

– Det är den allvarliga brottsligheten och risken för återfall som ligger bakom det, säger Anna Avenberg.

Mannen ska även betala skadestånd till de närmast anhöriga.

– Det finns ju en make, tre döttrar och en syster som också får skadestånd i domen,

Mannen åtalades den 10 mars och rättegången pågick mellan den 24 och 25 mars i Södertörns tingsrätt.

Blommor läggs ner och ljus tänds utanför ICA Maxi i Botkyrka till minne av den knivdödade kvinnan som jobbade inne i butiken.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
En kvinna i 60-årsåldern knivhöggs inne på Ica Maxi i Botkyrka. I videon får du en sammanfattning – på 60 sekunder. Foto: Pontus Lundahl/TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kvinna knivmördad på Ica Maxi i Botkyrka

Mer i ämnet