Nyheter från dagen: 15 april

Publicerad

Detta har SVT Nyheter Stockholm rapporterat om under tisdagen den 15 april.

• Trumps politik stoppar svenska forskare

”Brutal censur vi ser nu”

Två doktorander från Uganda pratar med Anna Mia Ekström, professor i global infektionsepidemiologi på Karolinska Institutet i Solna.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Anna Mia Ekström, professor i global infektionsepidemiologi, pratar med Emmanuel Kyasanku och Collins Ankunda som är doktorander från Uganda. Foto: Pia Heick/SVT

• Längst vårdkö på Karolinska

Får 30 miljoner för att kapa köerna

Vårdpersonal i operationssal

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: Rasmus Ejneberg/SVT

Samhället betalar dubbelt när företag går i konkurs

Byggbolag sticker ut

Tredelad bild. Vänster: Person gestikulerar vid en växt. Mitten: Person i vinterkläder utomhus. Höger: Person i gul jacka.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Så tycker byggfacket om att branschen är konkursdrabbad och SKR menar att det är en balansgång vid offentlig upphandling. Foto: Alva Collin och Tim Waage/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.