Totalt sedan början av året har 14 bilar av märket Lexus RX 450H stulits, sex bara under mars månad.
– Det finns ett antal orsaker till varför man just går på den här Lexus RX-modellen. Värdet är högt och trots att förstärkningar av stöldskyddet har gjorts av tillverkaren är det fortfarande förhållandevis lätt att stjäla dessa. Gärningspersonerna behöver dock klippa upp större hål i bakluckan för att bereda sig tillträde till fordonet, säger Tobias Sandström, polisinspektör vid polisregion Stockholm.
Polisen rekommenderar bilägare att vidta extra säkerhetsåtgärder, såsom att installera spårningssystem och parkera i väl upplysta områden.
– Var bilarna tar vägen kan man bara spekulera om, men det har ju hänt att polis stoppat fordonslaster och främst kommer personerna i dessa fordon från våra östra grannländer, säger Tobias Sandström.
Så skyddar du dig mot bilstölder
- Har man garage, använd denna.
- Parkera bilen på en upplyst plats så att gärningspersonerna inte kan jobba i mörkret.
- Lägga in, eller sätta fast, en airtag eller GPS-puck på ett väl valt ställe i bilen så att den går att spåra om den skulle bli stulen.
- Övervakningskamera som sitter på så sätt att det inte går att lätt vrida bort på dessa eller att ha någon kamera väl dold.
- Se till att ha tillgång till bilens app som kan varna när bildörrar öppnas, hur den åker första sträckan mm.
- Rattkrycka försvårar ytterligare.
- Får man larm eller upptäcker att bilen precis blivit stulen ring 112.
Källa: Polisen