Enligt P4 Stockholm har villaägarnas riksförbund fått in ovanligt många samtal skadade hus under hösten.
– Tidigare år så kan man få in något samtal om sprickor och sättningar i husgrunden. Nu har det ringt flera personer i veckan som är oroliga, säger Patrik Wendelius, byggnadsteknisk rådgivare på Villaägarnas riksförbund till radion.
Lerig mark ger mer skador
Orsaken till skadorna är att grundvattnet sjunkit och marken blivit instabil under den torra sommaren, och enligt Patrik Wendelius är vissa områden drabbats mer i Stockholm.
– Det finns områden som har större sättningsbenägenhet och där det finns mycket lera i marken, som i Bromma och Spånga, säger Patrik Wendelius byggnadsteknisk rådgivare på Villaägarnas riksförbund.
Sättningar i huset gör bland annat att dörrar och fönster blir att svåra att öppna. I värsta fall om sättningar är stora kan även ledningar och rör gå sönder.