För tretton år sedan tog Claes Jennigers son Måns sitt liv efter flera års mobbning. Efter debatten som följde inrättades barn- och elevombudet i Sverige, som ska se till att skolor jobbar som de ska mot kränkningar.
Men Claes Jenniger, som bor i Kungälv i Bohuslän, inrättade också en fond till sonens minne. Och varje år delar han ut ett stipendium.
Maya Runhagen som blev årets stipendiat, utsattes själv för kränkande behandling i skolan. Hon vill genom sina föreläsningar uppmana andra att våga säga ifrån och sätta stopp. Och många skolor har bjudit in henne.
– Det är roligt och helt fantastiskt att det har spridit sig så fort och blivit så stort, säger Maya Runhagen.
Hajade till
Claes Jenniger konstaterar att han har haft koll på Maya ett tag.
– Hon dök upp och då hajade jag till, inte för att hon är en konkurrent – jag föreläser ju också – utan för att hon är ett barn som förstår det här mycket bättre än vuxna, säger han.
Stipendiet överlämnades hemma hos Maya Runhagen häromdagen. Claes Jenniger fick i gengäld med sig några Uppsalaminnen hem – bland annat en Pelle Svanslös-bok.