Berg lockar studenter

Publicerad

För andra året i rad slår Bergskolan i Filipstad rekord i antalet sökande.

Till höstterminen finns 190 förstahandssökande på 130 platser, vilket är en ökning med 35 procent jämfört med förra året.

Från skolan själv tror man att det stora söktrycket bland annat kan ha att göra med stor uppmärksamhet kring expansionen och tillväxtpotentialen inom gruvindustrin, men också att Bergsskolan numera är en del av Luleå tekniska universitet.

”Den största ökningen har skett för de berginriktade tekniker- och ingenjörsprogrammen, vilket är glädjande för gruv-, industrimineral- och bergmaterialföretagen.” skriver t.f. rektor Björn Hellqvist i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.