Lars Yngström startade Tågåkeriet i Bergslagen AB, ofta förkortat till Tågab, 1994. Då var bolaget inriktat på godstrafik och tågunderhåll men från 2009 började Tågab även köra persontrafik. Under den här perioden har han på nära håll sett hur störningarna i tågtrafiken ökat.
– Tågåkandet har ökat kraftigt och företagen kör mer godstransporter. Det är helt enkelt för trångt på spåren, säger han.
Trångt mellan Kil och Kristinehamn
Särskilt trångt är det på sträckan Kil – Kristinehamn som hör till landets hårdast trafikerade enkelspår.
– Minsta lilla störning, påkörd älg, någon människa som rör sig i spårområdet så man får stoppa trafiken eller ett signalfel, allt sådant fortplantar sig, säger Lars Yngström.
Signalfel och växelfel blottar bristerna
Kapacitetsbristen i järnvägsnätet blir tydlig när saker som signalfel, växelfel, fel i informationssystemen och andra brister ute i järnvägsnätet stoppar ett tåg.
– Det finns ingen redundans i systemet, ingen återställningsförmåga, säger Lars Yngström.
Så vill entreprenören få bukt med strulet
För att komma tillrätta med bristerna anser Lars Yngström att det behöver skapas ett system som ska göra det mer attraktivt att hålla järnvägsnätet i gott skick.
– De som underhåller spåren har inte rätt morötter, alltså ekonomiska incitament, för att tågen ska gå, säger han.
I videon ovan berättar Lars Yngström om det bonussystem han önskar få infört för att förbättra underhållet av järnvägsnätet.