Utanför servicekontoret finns tidvis ingen kö vid vårt besök, men det droppar in personer i ett konstant flöde och ibland bildas en kortare kö utanför. Personal möter upp besökarna och försöker ta reda på vad de vill innan de slussas vidare in på kontoret. Målet är att besökarna inte ska uppehålla sig i lokalerna, utan få den hjälp de behöver för att sedan lämna kontoret omgående. Allt för att minimera smittoriskerna.
– Deklarationsperioden är high-life här normalt, men inte i år, säger Karin Skönvall Hesslind, kontorsområdeschef för servicekontoren i Rosenlund-Frölunda-Angered
Hon tror att många har tagit till sig informationen från myndigheterna att hålla sig hemma och inte röra sig ute bland folk.
– Det är de som absolut måste ta sig in som kommer, säger Karin Skönvall Hesslind.
Vissa vill få personlig hjälp
Men några grupper behöver lämna sin deklaration personligen. Det kan handla om personer som har svårt med svenska språket, de som deklarerar för första gången eller de som fastnar i tekniska bekymmer.
– Jag har en K10 och ett företag. Jag kan skicka på posten givetvis, men jag måste lämna in pappersfaktura, säger egenföretagaren Rickard Barnö.
Digital deklaration ökar
Personer som deklarerat digitalt har dessutom ökat i år och är cirka 68 procent av alla deklarationer som ska lämnas in. Till och med torsdag 30 april hade 915 403 deklarerat digitalt av totalt 1 347 907 deklaranter.
Antal besökare på servicekontor i Göteborg vecka 14-17
Antal besök Nordstan
2019, 10 588
2020, 6 269
Antal besök Rosenlund
2019, 9 207
2020, 4 915
Antal besök Hisingen
2019, 4 327
2020, 2 366
Antal besök Angered
2019, 2 819
2020, 2 254