Västtrafik vill att många nya spårvagnar ska börja rulla i Göteborg. Foto: Eddie Löthman

Västtrafik vill köpa 65 nya spårvagnar

Publicerad

Göteborg växer – därför vill Västtrafiks styrelse att politikerna ska godkänna en upphandling av 65 nya spårvagnar.

– Vi behöver vi börja planera för en ny storsatsning på nya spårvagnar, säger Bijan Zainali (S), styrelseordförande Västtrafik, i ett pressmeddelande.

I en förstudie har Västtrafik utvärderat nuvarande och kommande behov av spårvagnar och kommit fram till att rekommendera en upphandling om 65 nya spårvagnar. Beslut i regionfullmäktige och regionstyrelsen återstår innan upphandlingsprojektet kan starta.

– För att kunna möta framtidens behov av hållbara resor i Göteborg behöver vi börja planera för en ny storsatsning på nya spårvagnar. Det är ett långsiktigt arbete för att säkerställa att kollektivtrafiken kan fortsätta utvecklas i takt med att staden och regionen växer, säger Bijan Zainali (S), styrelseordförande Västtrafik, i ett pressmeddelande.

Kollektivtrafik

Kan bli 45 meter långa

Den nya spårvagnsmodellen kallas M35. I förstudien finns både 30- och 45 meter långa spårvagnar som alternativ. Västtrafiks rekommendation är den längre varianten, för att säkerställa framkomligheten när resandet väntas öka.

Enligt en preliminär tidplan kan spårvagnarna levereras 2030-2031.

Spårvagnsresandet väntas öka med tre procent per år fram till 2040. Dels på grund av utbyggnaden av spårvagnsnätet, dels för att invånarantalet i Göteborgsområdet ökar. Under de kommande åren, fram till 2033, ska de äldre spårvagnsmodellerna, M29 och M32, successivt fasas ut.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kollektivtrafik

Mer i ämnet