Ari Hallikainen gömde sig i Thailand i över två år i samband med att han misstänktes för oegentligheter i sitt bärföretag, Lomsjö bär, åtalades idag vid Hudiksvalls tingsrätt.
Enligt åklagaren har mannen genom fiffel med moms och intäkter i deklarationen försökt undanhålla skatt på över en miljon kronor och åtalas därför för grovt skattebrott, ett brott som oftast ger fängelse vid fällande dom.
Grovt skattebrott
Dessutom är Lomsjö bärs bokföring i oordning — bärföretagaren ska ha undvikit att bokföra utbetalningar, uttag och andra affärshändelser på totalt 6 miljoner kronor. Över 2,2 miljoner kronor avser kontant betalning för bärinköp. Därför åtalas han även för grovt bokföringsbrott.
Åtalet tar upp ytterligare ett fall av grovt bokföringsbrott och ytterligare ett fall av grovt skattebrott och åklagare Stig Ernsund vill att mannen beläggs med näringsförbud.
Åtalas inte för undanhållna löner
Hallikainen slipper att åtalas för att ha undanhållit sina thailändska bärplockare lön. Sommaren 2010 var bärföretagaren i ett massmedialt fokus eftersom han påstods ha lämnat 160 thailändska bärplockare bakom sig utan betalning när han flydde landet.
Samma år var Lomsjö bär också inblandat i bärplockarskandalen i Särna. I det fallet var det vietnamesiska bärplockare som sades stå utan betalning och samtidigt dömde kommunen ut deras boende av hälsoskäl.
Men åklagaren har inte kunnat styrka att bärföretagaren har förskingrat bärplockarnas löner.