Många i trakten blev vittnen till gripnadet under torsdagseftermiddagen. SVT:s reporter Robert Tedestedt rapporterar att en kvinna såg hur ett 15-tal poliser med maskingevär rusade upp mot en balkong och grep den misstänkte mannen. Fler personer ska ha tagits in till förhör enligt vittnen, en uppgift som Säpo i nuläget dementerar.
En annan person som SVT:s reporter träffat, berättar att hen på en lokalbuss mellan Skellefteå och Boliden sett två män uppföra sig annorlunda, varav den ena påminde om mannen på den bild som spridits i medier. Hon kontaktade polisen. Om detta tips har varit avgörande i tillslaget är oklart.
Flera vittnen uppger för SVT Nyheters reportrar på plats att 22-åringen befunnit sig i området i minst ett par veckor.
Skärrade av händelsen
Sent under torsdagskvällen var SVT:s utsända på plats vid asylboendet i Boliden där den terrormisstänkte greps tidigare under kvällen. Grannarna på asylboendet är skärrade av händelsen.
– Jag har inget ord för det här, det är så hemskt, säger Homan Abbas, granne.
Hur har boende i området reagerat?
– Här bor mycket folk, men om jag ringer till nån och frågar om de vill komma och dricka kaffe hos mig så säger de: Nej, det går inte att gå ut, det är krig i Boliden, säger Mohammad Redwan.
– Ja, det är lite skärrande för man vet aldrig vad han har hittat på, säger Kurt Enmark, granne.
Rädd för motsättningar
Maud Ragnestam Asplund, Boliden, är skärrad över torsdagskvällens gripanden.
– Det är overkligt, det är ju 365 flyktingar som bor här. Man kan inte tänka sig, man kunde ju inte i sin fantasi tro det här, det är något man möjligtvis skämtar om säger hon.
Nu efterlyser hon information för att förhindra motsättningar i Boliden
– Så att det inte blir dålig stämning mellan ortsborna och de nyanlända.