Foto: Svt

Han blev blåst av Hallikainen

Uppdaterad
Publicerad

Wutikorn Premjai var föräldralös och utan arbete i Thailand. Då fick han höra om att man kunde tjäna pengar på att plocka bär i Sverige.

Wutikorn Premjai var en av personerna som inte fick någon lön av Lomsjö Bär. Han är nu tillbaka i Sverige och Västerbottensnytt träffade honom idag.

– Det är bra att en person som gör jättefel blir tagen av polisen, säger han.

Föräldralös

Wutikorn Premjai var föräldralös och utan arbete i Thailand. Då fick han höra om att man kunde tjäna pengar på att plocka bär i Sverige. Han fick kontakt med Lomjsö bär och åkte hela vägen till Sverige.

– Jag trodde det skulle bli bra, att jag skulle tjäna mycket pengar.

Lönen kom aldrig

Men så blev det som bekant inte. Wutikorn Premjai berättar att det var ett hårt arbete. Det var kallt och jobbigt att gå i skogen och sen visade det sig att den utlovade lönen inte kom.

– Jag blev jätteledsen och mådde jättedåligt. Alla trodde det var säkert eftersom vi hade bra kontrakt. Men samtidigt som vi mådde dåligt och var ledsna är jag glad över att vi träffade så många som hjälpte oss med pengar och kläder. Många i Åsele har ett gott hjärta.

Hoppas alla får pengar

Han var en av dom som stannande kvar i Sverige och därför fick han också ut pengar från lönegarantin. Men det är många som fortfarande inte fått några pengar alls.

– Jag hoppas att alla som var här nu kan få pengar, säger Wutikorn Premjai.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.