Josefine Lindström sitter på sin soffa i ett ljust vardagsrum och håller i minnessaker från sin tid på Robinson.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar Josefine Lindström om utmaningarna på ön och vad hon tog med som personlig sak. Foto: Tomas Nyström/SVT

Josefine från Skellefteå tävlar i årets Robinson: ”Hårt spel”

Publicerad

Josefine Lindström från Skellefteå tävlar i årets säsong av tv-programmet Robinson. Trots att hon själv är en tävlingsmänniska blev hon överraskad av hur allvarligt vissa deltagare tog sig an spelet.

– Folk spelade verkligen så hårt, säger Josefine Lindström.

Det hårda spelet till trots var det jobbigaste att vara borta från familj och vänner samt den konstanta sömnbristen.

– Att försöka sova utomhus på stranden när det regnade bland massa kryp var väldigt svårt, säger Josefine Lindström.

Programmet spelades in i Filippinerna och har premiär på TV4 i slutet av mars.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.