Kameraövervakning som alternativ till fysisk tillsyn har erbjudits i Umeå kommun sedan december 2017. Nu har äldrenämnden tagit beslut att införa det som förstahandsalternativ för äldre som inte behöver fysiskt besök.
Äldrenämndens ordförande Carin Nilsson (S) säger att intresset har varit stort och att trygghetskameror alltid införs i samråd med den som ska ha kameran i hemmet.
– Det införs på individens behov och önskan, vi tvingar inte på någon det här.
Hon menar att det också ger en större trygghet och bättre nattsömn eftersom det inte är någon som kommer och stör mitt i natten.
Ny teknik ger bättre resursutnyttjande
Carin Nilsson säger att vården får en bättre omfördelning av resurser med tekniklösningar som kameraövervakning.
– Det är bara en del av den teknik som vi i äldrenämnden kollar på.
Man har även tittat på medicingivare som kan påminna om när medicinen ska tas.
– Det håller på att implementeras för fullt.
Fakta trygghetskameror
- I januari 2018 fanns 3 kameror på plats i folks hem, i april 2019 var den siffran uppe i 31 kameror
- Syftet är framförallt att ha tillsyn under natten hos dem som riskerar att falla
- Kameran är inte på under hela natten utan går igång i cirka en minut de tider som man kommit överens om
- Tanken är att det inte bara ska kunna användas av äldre, utan också erbjudas till nyopererade så att det blir tryggare att åka hem