Han räknar med att ha utredningen på sitt bord om ungefär en månad.
– Då är den färdig för att ta beslut. Den är i princip klar – nu har den gått till försvarare för synpunkter, säger Christer Sammens.
Läs mer: Stora Enso stäms för skogsbranden i Västmanland
I somras var brottsutredningen klar, men då krävde försvaret att det skulle göras nya förhör. Dessa kompletteringar har alltså tagit ungefär ett halvår.
– Det finns flera förklaringar till att det tar tid. Det var rätt många som skulle höras. Försvararna ville själva vara med i förhör, vilket de har rätt till. Så det har varit en del sådana saker, säger Christer Sammens.
Kan bli åtal i slutet av februari
Han vill inte spekulera kring vilka som kan komma att åtalas – men det är företagen, Stora Enso och deras underentreprenör, som kan bli aktuella. Ingen enskild skogsmaskinsförare kommer att åtalas.
Christer Sammens räknar med att kunna väcka åtal i slutet av februari.
Läs mer: De förlorade sitt hem i skogsbranden