Joan Carling

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Aktivisten Joan Carling om att Filippinernas tidigare president, Rodrigo Duterte har gripits. Foto: TT/Courtesy of IPRI/Right Livelihood

Joan Carling efter gripandet av Duterte: ”Politiska ledare kan inte göra vad de vill ostraffat”

Uppdaterad
Publicerad

Urfolksaktivisten Joan Carling är en av de som terrorstämplats under Filippinernas tidigare president, Rodrigo Dutertes, styre.

Duterte är häktad och utreds för brott mot mänskligheten – men Carling vill se en bredare utredning.

– Det är hög tid för politiska ledare att inse att de inte kan göra vad de vill ostraffat, säger Carling.

Rodrigo Duterte kom till makten med förändringens vindar. Många filippinier drömde om slutet på korruption, brottslighet och illegal droghandel och Duterte utlovade just det. Hans krig mot droger blev ett krig mot den fattiga civilbefolkningen.

– Mammor och pappor har förlorat sina barn i ett krig som de inte har något med att göra; och de behöver rättvisa, säger urfolksaktivisten Joan Carling i en exklusiv intervju med SVT Sápmi.

Den 11 mars arresterades han på order av den Internationella brottsmålsdomstolen (ICC), misstänkt för brott mot mänskligheten för mord i Filippinerna 2011 – 2019. Carling, som tidigare blivit utpekad som terrorist av Dutertes administration, pekar på att hans politik drabbat alla som kritiserat regeringen.

– De som står på frontlinjen och står upp för mänskliga rättigheter slänger dem i fängelse och skyller på förstörelse.

Hon vill att ICC ska ta in ett bredare bevismaterial som även inkluderar kränkning av mänskliga rättigheter.

Antiterrorist-lagen

Carling har kämpat för urfolksrättigheter i över 30 år och hon pekar på att ursprungsbefolkningar, kvinnor och aktivister har förföljts under hans styre och bör inkluderas i den pågående ICC-utredningen.

– Att inkludera kränkning av mänskliga rättigheter i utredningen skulle skicka en stark signal till andra ledare att mänskliga rättigheter måste respekteras, säger hon.

Carling har också varit generalsekreterare för Asia Indigenous People's Pact (AIPP), en permanent medlem i FN:s urfolksforum och stöttat kampanjer mot expansionen av gruv- och vattenkraftsprojekt på urfolksområden.

– Vi har lidit, ledare efter ledare som kommit till makten och utnyttjat sin position för personliga intressen och straffat fattiga människor som inte kan påverka sin situation.

Hon hoppas på att utredningen av hans brott kommer skapa långvarig förändring.

– Det här får en att tro på att folk ser oss, att det internationella samfundet kan bidra med rättvisa och att våldsamma gärningar inte går obemärkt förbi.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.