Tvådelad bild. Vänster: Samiska par dansar under ljusshow. Höger: Person i samisk klädsel vinkar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se glädjeutbrotten när det avgörs vilka som vinner i klippet. Foto: SVT

Jojkade på scenen för första gången – vann Sámi Grand Prix

Uppdaterad
Publicerad

Oscaal vann jojkkategorin och Piera Eira feat. Máijá vann sångkategorin i Sámi Grand Prix 2025.

– Det är första gånger jag jojkar inför publik, en liten chock att vinna, säger Oscaal efteråt.

Oscaal , eller Niels Ovllá Oskal Dunfjell som han egentligen heter, har flera gånger stått på scenen som trummis. Men aldrig tidigare har han jojkat på scenen förrän han ställde upp i Sámi Grand Prix.

På hemmaplan i Kautokeino tog publiken emot honom med jubel. Och det räckte hela vägen. Med jojken ”Sávrrimus”, tillägnad dem som vågar ta striden för samiska rättigheter, vann han jojkkategorin.

– Jag hade inte förväntat mig det här. Bara att stå på scenen var surrealistiskt. Att vinna, det hade jag inte tänkt, säger han efteråt.

”Tusen, tusen tack”

Sångkategorin vann betydligt mer jojkvana Piera Eira som intog scenen tillsammans med debutanten Máijá. Med låten, där de blandade jojk och sång, låg de trea efter att juryns röster har presenterats. Men med klart flest röster från publiken vann de till sist sångkategorin överlägset.

– Tusen, tusen, tusen tack till allihop, sade Piera Eira efteråt.

Ett oväder på fjället var inspirationen bakom låten, som Eira ville tillägna alla som upplever svåra tider.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.