Sámi Duodjis Johanna Njaita ser fram emot seminariet i Árvisjávrrie dit närmare 100 duojárat samlas. Foto: SVT Sápmi

Närmare 100 slöjdare samlas i Árviesjávrrie: ”Det är stort”

Uppdaterad
Publicerad

I år firar Sámi Duodji – Sameslöjdstiftelsen 30 år och under helgen samlas närmare 100 slöjdare och andra inom kreativa näringar i Árviesjávrrie/Arvidsjaur för att fira, men också utbyta erfarenheter och utvecklas.

– Min förväntan att duojárat känner sig inspirerade, säger Sámi Duodjis verksamhetsledare Johanna Njaita.

I helgen arrangeras ”Duodjebeaivvit” i Árviesjávrrie där man via föreläsningar och workshops vill kunna inspirera och utveckla duodjin. Närmare 100 deltagare kommer att delta.

– Jag vet inte om det är den största duodjiseminariet som arrangerats, men 2018 hölls ett seminarium och då var det 50 deltagare, säger Sámi Duodjis verksamhetsledare Johanna Njaita.

Hög nivå

Johanna Njaita säger att det är en hög nivå på duodjin och den är viktigt som både identitetsbärande, men också näringsmässigt sett. Därför är det viktigt för stiftelsen att träffas.

– Vi finns till för duojárat och för duodji och vi skulle inte finnas till om det inte våra slöjdare fanns. För att kunna bedriva en bra verksamhet är det väldigt viktigt för oss att träffas och höra vilka behov de har.

Aasa Kitok-utställning

Under fredagen är det vernissage där flera tidigare Aasa Kitok-stipendiater kommer att visa sina alster. Under seminariet som är ett  samarbete mellan Sámi Duodji- Sameslöjdstiftelsen och Sámiráđđi, kommer man även att informera om samiska varumärkena Sámi Duodji och Sámi Made.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.