Våren 2022 uttalade sig Aleksandr Slupachik, ordförande i sameorganisationen OOSMO, öppet mot kriget i Ukraina.
Efter det tvingades han att fly från Ryssland då urfolk stämplas som extremister i landet och han sökte asyl i Norge. Men nu, tre år senare, väntar han fortfarande på att få svar på sin asylansökan.
– Det är tungt att bara gå och vänta och vänta. Man vet inte vad som händer i morgon eller nästa månad. Det känns tungt, säger han till NRK Sápmi.
Nu kräver de nordiska sametingens samarbetsorgan, Samiskt Parlamentarisk Råd, SPR, att ryska samer lättare ska få asyl i Sverige, Norge och Finland.
– Det här är inte vanliga asylsökande, det handlar om deras hemtrakter och därför har vi utformat det här utlåtandet, säger Sametingspresidenten på norsk sida, Silje Karine Muotka.
”Jättedåligt förslag”
Men partiet Fremskrittpartiet i Norge förkastar dock förslaget.
– Det är ett jättedåligt förslag och helt oacceptabelt. Norge har asylregler som ska gälla alla. Man kan inte ha seperata regler för vissa etniciteter, säger partiets invandringspolitiska talesperson Erlend Wiborg.
Aile Javo, generalsekreterare i Samerådet om förslaget.
– Jag är glad att sametingen satsar på det, och jag hoppas att deras krav når de beslutande myndigheterna. Vi är ett folk, Det är inte vi som har valt att riksgränserna ska skilja oss åt i fyra länder. Det påverkar oss väldigt mycket, speciellt nu när ett av länderna är i krig.
Har ni kontakt med samerna i Ryssland, de som sökt asyl i Norge?
– Ja både formellt och informellt. Vi försöker hjälpa och stödja dem så gott vi kan. Men det finns en gräns för hur mycket vi kan göra för att hjälpa dem.