”Bara relativa vinnare i tullspel”

Publicerad

-Du kan bara prata om relativa vinnare i det här spelet, säger omvärlds-strategen Henrik von Sydow när han får frågan om några bolag gynnas av det uppstådda tullkaoset.

Enligt von Sydow är det svårt att svara på vilka, om några, svenska företag som vinner på de tullar som USA ser ut att införa nästa vecka.

Om handelstullarna blir bestående tror dock von Sydow att amerikansk ekonomi kommer tappa konkurrenskraft. – Svenska bolag som har amerikanska företag som konkurrent får då en fördel, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.