Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Kursk

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se bilder från när Ryska specialstyrkor kryper genom gasledningen i en operation mot Ukrainas militär i Kursk-regionen. Foto: Telegram/Reuters

Kriget i Ukraina

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Grafitfyndigheten i Zavallia, Europas största.

Kritiska mineraler – vem bryr sig i dag?

I centrala Ukraina bryter man grafit i det gigantiska dagbrottet i Zavallia. För bara någon vecka sedan var USA och Ukraina på väg att signera ett avtal, på amerikansk uppmaning, om att låta amerikanska intressen utvinna kritiska mineraler i landet. Men nu tycks ingen bry sig längre. Var affären inte tillräckligt bra för president Trump?

Överblick

Markerad händelse

Ryska drönarattacker mot Odessa - tre skadade

Ukraina uppger att Ryssland har genomfört omfattande drönarattacker mot hamnstaden Odessa vid Svarta havet under sena torsdagskvällen, rapporterar Reuters.

Enligt Andrij Jermak, president Zelenskyjs nära rådgivare, har drönarna träffat civila mål.

Ukrainas public service-bolag Suspilne skriver att tre personer har skadats, varav en minderårig flicka. Det ska också finnas skador på civil infrastruktur som bostadshus och ett köpcentrum.

Över 18 explosioner rapporteras ha hörts i staden efter 22-tiden. Flera bränder ska ha brutit ut och flera områden är strömlösa efter attackerna.

Putin pratade om Ukrainakriget i möte med ryska oligarker. Foto: Alexei Nikolsky/AP/TT

Putin: Ingen fred väntar i närtid

Ryske presidenten Vladimir Putin har i ett möte med ryska oligarker sagt att man inte ska vänta sig varken en fredlig eller snabb lösning på Ukrainakriget i närtid.

Det rapporterar ryska oberoende tidningen Moscow Times.

Markerad händelse

Ryssland: Nya samtal med USA på måndag 

Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Ushakov, bekräftade under torsdagen att nya samtal mellan USA och Ryssland kommer att hållas på måndag, i Saudiarabiens huvudstad Riyadh. Det rapporterar Reuters med hänvisning till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Ryssland kommer att representeras av Grigory Karasin, ordförande för senatens utskott för internationella frågor, och Sergej Beseda, rådgivare till den ryska federala säkerhetstjänsten FSB, rapporterar Kyiv Independent.

Ushkov uppgav att han pratat med USA:s nationella säkerhetsrådgivare Mike Waltz. Ländernas delegationer ska bland annat ska diskutera säkerheten för sjöfart i Svarta havet.

Markerad händelse

250 000 ryska soldater har dött i kriget

Det brittiska försvarsdepartementet uppskattar att mellan 200 000 och 250 000 ryska soldater har dödats sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Det rapporterar Sky News.

Det totala antalet dödade och skadade uppskattas, enligt departementet, till 900 000 personer.

Det är dock svårt att fastställa den totala omfattningen av dödsfallen då varken Ryssland eller Ukraina vill uppge exakta siffror.

Markerad händelse

"Koalition av villiga" möts i Storbritannien

Under torsdagen hålls ett möte med "koalitionen av villiga" i Storbritannien. Landets premiärminister Keir Starmer tillsammans med representanter från fler än 20 länder väntas medverka vid mötet, rapporterar BBC.

På mötet ska militära ledare från länderna som ingår i koalitionen, under ledning av Storbritannien och Frankrike, tillsammans planera för en fredsbevarande styrka i Ukraina under västlig ledning.

På en presskonferens på lördagen sa Keir Starmer att koalitionen ska vara "redo att rycka ut" i händelse av fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
"Nu är bollen tillbaka hos Ryssland", säger Ulf Kristersson till reportrar i Bryssel på torsdagen.

Kristersson: "Frågande inför vad Ryssland håller på med"

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommenterar de senaste förhandlingarna om vapenvila. Det för reportrar på plats vid EU-toppmötet i Bryssel, där Ukraina står högst på agendan.

– Min bild just nu är att vi är tillbaka i ett läge där USA vill ha ett avtal, Ukraina vill ha ett avtal, ingen vet vad Ryssland vill ha just nu, säger han.

– Nu är bollen tillbaka hos Ryssland, de måste säga ja till avtalet om eldupphör, inga om och inga men. Jag är mycket frågande inför var Ryssland egentligen håller på med.

Markerad händelse

Brand på rysk flygbas efter drönarattack

Ett ryskt flygfält nära en bombflygbas i staden Engels i södra Ryssland brann kraftigt efter en ukrainsk drönarattack på torsdagen, rapporterar Reuters med hänvisning till ryska medier.

Det har införts undantagstillstånd i området efter attacken och invånare i närheten av platsen har evakuerats, uppger lokala tjänstemän.

På flygbasen, som ligger cirka 70 mil från den ukrainska frontlinjen, finns strategiska bombflygplan av modellen Tupolev Tu-160, även kallad Blackjack, som har kapacitet att bära kärnvapenmissiler.

Markerad händelse

Zelenskyj: USA och Ukraina kan mötas i helgen

Ukrainas president Zelenskyj säger att ett stopp för attacker mot energiinfrastruktur skulle kunna träda i kraft snabbt. Han tillägger att Ukraina kommer att svara om Ryssland bryter mot villkoren, rapporterar Reuters.

Zelenskyj säger också att Putin inte vill ha en vapenvila så länge ukrainska trupper befinner sig i ryska Kurskregionen.

Han framhåller vidare att han "inte kände någon press från Trump" och att han skulle vilja att den amerikanske presidenten besöker Ukraina.

Enligt Zelenskyj, som tidigare skrev att ett möte kan ske i Saudiarabien, kan företrädare för USA och Ukraina komma att mötas i helgen, "på fredag, lördag eller söndag".

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

"Zelenskyj är mån om att inte provocera"

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uttrycker sig försiktigt och diplomatiskt, säger SVT:s Ukrainakorrespondent Bengt Norborg, på plats i Kiev.

– Han är mån om att vara med och spela det här spelet, inte provocera, inte riskera nya bråk som det i ovala rummet.

Enligt Bengt Norborg handlade samtalet om detaljer, som att man lovar att inte attackera energiinfrastruktur. Redan här är Ukraina och Ryssland oense om vad som menas med energiinfrastruktur, och i natt skedde attacker mot en energianläggning i Ukraina.

– Så frågan är vad det är värt. Folk i Ukraina tror ju inte att Putin vill ha fred över huvud taget, i alla fall inte nu på långa vägar.