Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Person gestikulerar framför ukrainska flaggan i ett formellt rum.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT sänder live efter samtalet mellan Trump och Zelenskyj. Foto: SERGEI SUPINSKY

Kriget i Ukraina

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Zelenskyj: Planerar samtal med Trump under dagen

Zelenskyj är på besök i Helsingfors. Han höll en presskonferens med president Alexander Stubb.

Där sa han att Ryssland attackerade olika typer av infrastruktur, även på energiområdet, under natten.

– Det Ryssland säger och det Ryssland gör går inte ihop, säger Zelenskyj, enligt Yle.

Putin och Trump föreslog en vapenvila för energiområdet under tisdagen, som Kreml uppges ha gått med på. Putin ska ha gett en sådan order till militären.

Zelenskyj sa också att han kommer att kontakta Trump under dagen, och att han vill höra detaljer om samtalet med Putin, skriver Kyiv Independent. Trump har inte kommenterat det.

Zelenskyj sa även att Ukraina är redo att lämna över en lista över ukrainsk energiinfrastruktur för att genomföra en vapenvila.

Överblick

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

"Trodde man lyckats lirka sig ur"

Innan dagens samtal höll Donald Trump samtal med Vladimir Putin på tisdagen, vilket ur ett ryskt perspektiv resulterade i att man undvek att hamna i en fälla, säger SVT:s utrikesreporter Carl Fridh Kleberg.

– Att pressas till att gå med på en vapenvila som egentligen inte ligger i deras intresse, men att då inte heller stöta sig med Trump genom att avvisa honom.

Men efter dagens samtal säger Kleberg att man ser att frågan om en total vapenvila kan komma upp igen.

– Exakt det Ryssland trodde att man lyckats lirka sig ur. Det är ett besvär ur ryskt perspektiv.

– Men vi ser den här kontinuerliga dragkampen att försöka vinna över Trump till det egna perspektivet.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Åsberg: Den svåra förhandlingen har Trump att föra med Putin

SVT:s utsände utrikesreporter Stefan Åsberg säger att dagens samtal mellan Zelenskyj och Trump har resulterat i att de två ledarna har funnit en ny grund för att föra samtalen i en positiv anda.

Att USA inte går med på det ryska kravet att sluta dela underrättelseinformation med Ukraina säger Åsberg visar att Ryssland och USA inte är helt överens.

– Det visar att USA inte helt kommer ställa sig helt på Rysslands sida som många befarat.

Han säger även att de svåra samtalen för Trump framöver kommer vara med Putin.

– Den svåra förhandlingen har Trump att föra med Putin som många inte tror vill föra samtalen vidare till en långvarig fred.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Vita huset: Delar fortsatt underrättelser med Ukraina

Enligt Vita huset kommer USA inte att gå med på Rysslands krav om att sluta dela underrättelseinformation med Ukraina.

– De diskuterade situationen på fältet och enades om att dela information nära mellan sina försvarsstaber, säger pressekreteraren Karoline Leavitt.

Vita huset meddelar också att Zelenskyj under samtalet med Trump bad om fler Patriot-system för att stärka landets luftförsvar. Trump ska då ha sagt att han vill hjälpa Ukraina att "se vad som finns tillgängligt, särskilt i Europa".

Trump och Zelenskyj diskuterade även Ukrainas elförsörjning och kärnkraftverk. Trump ska då ha sagt att USA skulle kunna vara till stor hjälp för att driva anläggningarna.

Markerad händelse

Zelenskyj: Tror att fred kan uppnås i år

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj skriver på X att han hade ett "positivt" samtal med Trump under onsdagseftermiddagen. Zelenskyj uppger också att han är redo att stoppa attacker mot det ryska energinätet och civil infrastruktur.

Zelenskyj bekräftar att amerikanska och ukrainska delegationer kommer att mötas i Saudiarabien under de kommande dagarna.

"Amerikanerna har också föreslagit en total vapenvila vid frontlinjen, och Ukraina står bakom förslaget. Vi kommer att fortsätta arbeta för att det ska blir verklighet"

"Vi tror att tillsammans med Amerika, med president Trump och under amerikanskt ledarskap kan en varaktig fred uppnås i år", skriver Zelenskyj.

Markerad händelse

Källa: Zelenskyj går med på stopp av attacker

Volodymyr Zelenskyj ska i sitt samtal med Donald Trump gått med på att stoppa attackerna mot den ryska energisektorn, enligt en källa till Bloomberg.

Enligt personen som är bekant med situationen säger även att de två enades om att arbeta för att ytterligare utvidga vapenvilan.

Efter Donald Trumps samtal med Vladimir Putin på tisdagen kom signaler från Ryssland att de gått med på en 30 dagar lång paus för attacker mot ländernas energiinfrastruktur.

Markerad händelse

Samtalet avslutat mellan Trump och Zelenskyj

Samtalet mellan Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj har avslutats, enligt den amerikanske presidenten.

"Jag har just avslutat ett mycket bra telefonsamtal med Ukrainas president Zelenskyj. Det varade i ungefär en timme. Mycket av diskussionen baserades på det samtal som fördes i går med president Putin för att anpassa både Ryssland och Ukraina när det gäller deras önskemål och behov", skriver han på plattformen Truth Social.

Han skriver vidare att han kommer be utrikesministern Marco Rubio och den nationella rådgivaren Michael Waltz att ge en exakt beskrivning av det som diskuterades, ett uttalande som enligt Trump kommer komma inom kort.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Ny fångutväxling mellan Ryssland och Ukraina

Under onsdagen har en ny fångutväxling mellan Ukraina och Ryssland ägt rum. 175 ukrainska fångar har släppts i en av de största utväxlingarna under krigets gång, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på Telegram.

– Vi är tacksamma mot alla våra partner, särskilt Förenade Arabemiraten, för att de har gjort dagens utbyte möjligt, skriver presidenten.

Enligt den ryska statliga nyhetsbyrån RIA har Ukraina i sin tur frigivit 175 ryska fångar som en del av utväxlingen.

Markerad händelse

Vita huset bekräftar samtal med Zelenskyj

Vita huset bekräftar att Donald Trump ska tala i telefon med Zelenskyj. Samtalet kommer att ske klockan 15.00 svensk tid, rapporterar Reuters.

Det blir det första samtalet mellan ledarna efter bråket i Vita huset.

Under tisdagen talade Trump i telefon med Putin i nästan två timmar.

De två ledarna möttes under onsdagen och höll en gemensam presskonferens i presidentpalatset i Helsingfors. Foto: Kimmo Brandt/EPA/TT

Stubbs stöd till Zelenskyj: "Måste öka pressen"

Finlands president Alexander Stubb säger att den enda lösningen för fred är att Ryssland avslutar sitt anfallskrig.

– Ukraina vill ha fred. Finland vill ha fred. Europa vill ha fred. USA vill ha fred. Ryssland, däremot, behöver fortfarande visa att man vill ha en äkta fred.

– Om Ryssland inte går med på en vapenvila, måste vi öka vårt stöd till Ukraina och öka pressen på Ryssland att komma till förhandlingsbordet.

Syftet var att visa enighet och stöd för Zelenskyj inför dagens möjliga samtal med Trump, skriver The Guardians Jakub Kurpa.

Tidningen skriver att Zelenskyj senare fick frågor om det planerade samtalet.

Han log och sa att "det kommer att bli ett samtal, och jag att vara kortfattad kring det".

– Allt annat kommer att sägas efter samtalet.

Markerad händelse

Här är det senaste om Ukraina-samtalen

Trump och Putin har samtalat om en möjlig vapenvila. De föreslog en tillfällig vapenvila för energiområdet. Här är det senaste.

• Zelenskyj säger på en presskonferens att Ryssland attackerade mål inom energiområdet under natten, och att Putin inte är redo för fred.

• Kreml uppger att Ukraina försökte slå ut rysk infrastruktur under natten, rapporterar Reuters. De hade tid att stoppa attackerna, men gjorde inte det, enligt Kreml.

• Zelenskyj säger att en vapenvila kring energiområdet måste övervakas från USA, och att de är redo att lämna över en lista kring sådan infrastruktur i landet för att genomföra överenskommelsen.

• Han säger att han ska kontakta Trump under dagen. USA har uppgett att nya samtal med Ryssland ska ske i helgen.