Som en del av ett nytt avtal på totalt 20 miljarder dollar kommer Argentina att genomföra betydande förändringar i sin valutapolitik.
Från och med måndag slopas den fasta växelkursen – peson får i stället röra sig fritt inom ett intervall mellan 1 000 och 1 400 pesos per dollar.
Omfattande restriktioner avskaffas
Samtidigt avskaffas stora delar av de så kallade ”cepo”-reglerna – valutakontroller som infördes 2019 och som har begränsat tillgången till utländsk valuta för både företag och privatpersoner.
Företag får nu också rätt att föra ut vinster ur landet, något som länge varit ett krav från näringslivet.
– Från och med måndag kommer vi att kunna sätta stopp för valutarestriktionerna som begränsar ekonomins normala funktion, sade ekonomiminister Luis Caputo vid en presskonferens.
Förändringarna ses som ett försök att locka investeringar och få fart på den krisande ekonomin.