Invånare i Butler County berättar om förödelsen efter ovädret

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Invånare i Butler County berättar om förödelsen efter ovädret, Foto: Reuters

Minst 26 döda i våldsamma oväder i USA

Uppdaterad
Publicerad

Minst 26 personer har omkommit i ett våldsamt oväder som drar fram över USA. Hundratals har även blivit hemlösa när deras hus förstörts av virvelstormar eller bränder.

Merparten av dödsoffren – tolv personer – återfinns i delstaten Missouri där flera tornados härjat, uppger delstatens polis på lördagen. En man ska bland annat ha mist livet när virvelstormen slet sönder hans hus. Flera personer har också skadats.

Flera oväder

Åtta personer har dödats till följd av en sandstorm i Kansas. Tre dödsfall och många skadade rapporteras sedan en storm dragit genom Arkansas natten mot lördagen.

Dessutom omkom tre personer när de kraschade med sina bilar under en storm i staden Amarillo i norra Texas i fredags.

Stormsystemet rör sig österut genom USA och förutom dödliga vindar i orkanstyrka har det orsakat hundratals skogs- och terrängbränder.

300 skadade hus

Det finns risk för kraftiga stormar och orkaner i delar av Mississippi, Alabama, Louisiana, Georgia, Tennessee och Florida.

I Oklahoma har över 300 hus skadats eller förstörts och stora markytor brunnit ner.

Extremvädret bedöms beröra ett område där mer än 100 miljoner människor bor, från kanadensiska gränsen i norr till Texas i söder. Enligt experterna är det i sig inte ovanligt med den här typen av oväder i mars.

-Det unika med detta är dess storlek och intensitet, säger Bill Bunting på den meteorologiska myndigheten NWS kontor i Oklahoma.

Personer i brandhjälm framför en omkullvält lastbil.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I delstaten Missouri i USA har fordon vält och vägskyltar fälts i den storm som svept in över USA. Se bilderna från platsen. Foto: EBU

SVT:s meteorolog: Rör sig österut

SVT:s meteorolog Deana Bajic säger att det djupa lågtrycket har uppstått i ett möte mellan den varma luften i södra USA och den kalla luftmassan i norr.

– I samband med lågtrycket har flera kraftiga tornador inträffat. Lågtrycket förflyttas österut och väntas försvagas under de kommande 24 timmarna. Det kan fortfarande bli tidvis blåsigt, men risken för att nya tornador ska bildas minskar, säger hon.

Bild från Missouri, USA, där flera personer dött efter allvarligt oväder. Foto: HANDOUT/TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.