Tvådelad bild. Till höger: mängd sittande fångar övervakade av vakter.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Fouad Youcefi beskriver den nästan 230 år gamla ”Alien Enemies Act” och hur USA kan stå inför en konstitutionell kris. Foto: SVT/Reuters

Trump attackerar domare efter försöket att stoppa deporteringar

Publicerad

Hundratals migranter utvisades från USA trots att en domare försökte stoppa det. Donald Trump har kritiserat domarens beslut och menar att det är ett hot mot hans befogenheter som president.

– Om en president inte har rätt att kasta ut mördare, då är vårt land i mycket stora problem, säger Trump.

I slutet av förra veckan åberopade Donald Trump krigslagen, Alien Enemies Act, från 1798 för att kunna utvisa papperslösa immigranter.

Hundratals migranter flögs till El Salvador, som ingår ett avtal med USA om att ta emot migranter och sätta dem i förvar, med två flygplan från USA. Men i luften stoppade den federala domaren, James E Boasberg, utvisningarna i 14 dagar, men trots det genomfördes dem.

”Hoppsan, för sent”, skrev El Salvadors president Nayib Bukele på X.

USA:s utrikesminister, Marco Rubio, skrev senare på X att El Salvador har mottagit fler än 250 kartellmedlemmar. Dock har amerikanska myndigheter inte presenterat något underlag som bekräftar att dessa personer faktiskt är kriminella.

Förnekar att man ignorerade ordern

Vita husets presstalesperson, Karoline Leavitt, uttalade sig på söndagen och förnekade att man medvetet ignorerat domarens order, rapporterar NBC News.

”Den skriftliga ordern och administrationens agerande står inte i konflikt med varandra,” sa hon.

Attackeras av Trump

Domarens beslut att stoppa Trumps deporteringar har mötts av kritik från presidenten, som på den sociala medieplattformen Truth Social på tisdagen skrev att domaren borde ställas inför riksrätt.

”Jag gör bara vad väljarna ville att jag skulle göra. Denna domare, liksom många av de domarna jag tvingas framträda inför, borde ställas inför RIKSRÄTT!!!”

Högsta domstolens chefdomare John Roberts kommenterade samma dag, utan att nämna Trump vid namn, och kritiserade riksrättsretoriken, rapporterar CNN.

”I mer än två århundraden har det varit etablerat att riksrätt inte är ett lämpligt svar på oenighet om ett rättsligt beslut. Den normala processen för överklagande finns till för det ändamålet.”

Trump fortsatte sina attacker mot domaren senare på tisdagen, då han beskrev domaren som en ”radikal vänstergalen domare” med ambitionen att överta presidentens roll.

”Om en president inte har rätt att kasta ut mördare och andra brottslingar ur vårt land för att en radikal vänstergalen domare vill ta på sig rollen som president, då är vårt land i mycket stora problem och avsett att misslyckas!”

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.