Ny fartygsincident i Persiska viken

Uppdaterad
Publicerad

Ett fraktfartyg inhyrt av den amerikanska militären har skjutit varningsskott mot två mindre fartyg som närmade sig i Persiska viken. Det uppgav den amerikanska marinen på fredagen.

Enligt källor i Pentagon rörde sig fraktfartyget på internationellt vatten när två oidentifierade båtar närmade sig i torsdags. De reagerade inte på radioanrop eller varningsljus.

Fraktfartyget ska då ha avlossat några salvor med automatvapen och varnings- skott, varpå de mindre båtarna lämnade området. Amerikanska försvarsanställda misstänker att båtarna var iranska.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.