FDP:s partiledare Christian Lindner. Foto: Stefanie Loos/AFP/TT
Lindner (FDP): "Drar mig tillbaka från politiken"
FDP:s partiledare Christian Lindner skriver i ett inlägg på X att han drar sig tillbaka från politiken.
Han skriver att valresultatet innebär ett nederlag för det liberala partiet, och att han nu lämnar den aktiva politiken med en känsla av "tacksamhet för nästan 25 intensiva, utmanande år".
Lindner har varit partiledare för FDP sedan 2013.
Vilma Strömberg
SVTReporter
Överblick
5 min
Klart: Två partier missar spärren
Rösterna är räknade och Tysklands nästa förbundskansler ser ut att bli Friedrich Merz. Med 28,6 procent av rösterna blir hans kristdemokratiska CDU tillsammans med systerpartiet CSU största parti.
Merz utropade sig redan under söndagskvällen till valsegrare.
Näst störst blev högernationalistiska Alternativ för Tyskland (AFD) med 20,8 procent av rösterna, det bästa resultatet för ett ytterhögerparti i Tyskland sedan andra världskriget.
Socialdemokratiska SPD med sittande förbundskansler Olaf Scholz i spetsen gjorde ett katastrofval med 16,4 procent – det sämsta resultatet för partiet sedan 1880-talet.
Miljöpartiet De Gröna landade på 11,6 procent medan vänsterpartiet Die Linke fick 8,8 procent. Liberala FDP och vänsterkonservativa BSW hamnade båda under spärren på 5 procent.
Maria Makar
SVT
Igår23:27
Ur Agendas specialsändning om nyvalet i Tyskland.
SVT:s Agenda sände special om tyska valet
I söndagens Agenda kan du höra SVT:s experter och korrespondenter analysera det tyska valet.
Medverkar gör också EU-minister Jessica Rosencrantz (M) och utrikespolitiska talespersonen Morgan Johansson (M).
Både Morgan Johansson (S) och Jessica Rosenkrantz (M) ser det som viktigt att CDU nu håller brandväggen mot AfD.
– Det är viktigt att Tyskland fortsätter vara ett land som står upp för försvar och stödet i Ukraina. Det gör ju inte AfD, då är det inte rimligt att samarbeta med dem, säger Rosenkrantz.
Morgan Johansson är inne på samma spår.
– Det är viktigt att CDU håller rågången mot extremhögern, då öppnas möjligheterna till en stabil mittenregering.
Hör mer om de svenska politikernas reaktioner i videon ovan.
Markus Lundqvist
SVTReporter
Igår22:29
Markerad händelse
Statsminister Ulf Kristersson. Foto: Stefan Jerrevång/TT
Kristersson: Ser fram emot fortsatt samarbete
Statsminister Ulf Kristersson säger till TT att han ser fram emot att samarbeta med Tysklands nya regering.
”Tyskland är Sveriges viktigaste handelspartner, och ligger nära oss både geografiskt och värderingsmässigt. Jag har haft ett bra samarbete med förbundskansler Scholz och ser fram emot fortsatt samarbete även med den nya tyska regeringen och nästa förbundskansler för ett säkrare, tryggare och mer konkurrenskraftigt Europa”, skriver han i ett meddelande till nyhetsbyrån.
Vilma Strömberg
SVTReporter
Igår22:26
Merz kritik mot USA – jämför med Kreml
CDU-ledaren Friedrich Merz, som ser ut att bli Tysklands nästa förbundskansler, säger i en intervju med ARD att Europa måste stärkas så fort som möjligt. Det rapporterar DW.
– Så att vi kan vi kan bli självständiga från USA.
– Jag trodde aldrig att jag skulle säga något sådant här på tv, men efter den senaste veckans uttalanden från Donald Trump, är det tydligt att den administrationen i stort sett inte bryr sig om Europas öde.
Han sa att Natos framtid är oklart och att Europa måste stärka sitt försvar, skriver DW.
Han kritiserade också Elon Musk för att blanda sig i den tyska valkampanjen, likt rysk valpåverkan, rapporterar AP.
– Washingtons påverkan är inte mindre dramatisk och upprörande än det vi sett från Moskva. Så vi är under massiv press från två håll och min absoluta prioritet just nu är att skapa samling i Europa.
Thea Mossige-Norheim
SVTReporter
Igår22:20
John • Var hittar man de senaste resultatet och löpande resultat från valet?
Hej John, och tack för din fråga!
Prognosen och det preliminära resultatet från vallokalerna uppdateras löpande och går att följa via ZDF och ARD1:s kanaler.
Tyska Valmyndighetens rösträkning går att följa här. Än så länge är det för tidigt att dra några slutsatser från den.
Vilma Strömberg
SVTReporter
Igår22:10
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Prognoserna för valresultatet visar att både liberala FDP och vänsterkonservativa BSW ligger precis vid den femprocentsspärr som det krävs att de tar sig över för att komma in i förbundsdagen.
Enligt Lovisa Herold, f.d. Tysklandskorrespondent för Dagens Nyheter, kan detta avgöra hur enkelt eller svårt det blir att bilda en regering.
– Om fler åker ur blir det lättare för CDU och SPD att klara sig själva, om fler kommer in kommer de antagligen behöva de Gröna också, säger hon.
Vilma Strömberg
SVTReporter
Igår21:40
Markerad händelse
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Alternativ för Tyskland ser ut göra sitt starkaste val sedan de kom in i parlamentet, som andra största parti efter CDU.
Partiledaren Alice Weidel har sagt att hon vill ingå i en regeringskoalition med CDU efter valet.
Så här säger hon om framtiden i utfrågningen hos tv-kanalen ARD:
– Vi har fördubblat siffrorna på bara tre år och har bara funnits i 12 år. Därför är det en enorm framgång för oss. Vi har blivit ett folkets parti och ska fortsätta bygga ut vår strategiska position. Det har alltid varit mitt personliga mål. Jag sa redan tidigare att vi sträcker ut handen. Vi kommer att rösta för förslag från unionen (CDU/CSU) när det krävs. Men valet visar entydigt att det tyska folket vill ha politisk förändring.
Nyfiken på Alice Weidel? Se mer om AFD-ledaren i videon ovan.