Presidentval i Sydkorea hålls i juni

Uppdaterad
Publicerad

Det kommer att hållas presidentval i Sydkorea den 3 juni, rapporterar AFP. Beskedet kommer efter att landets tidigare president Yoon Suk-Yeol avsattes i ett riksrättsförfarande.

Yoon Suk-Yeol avsattes den 4 april som president i Sydkorea sedan han fällts i ett riksrättsförfarande efter månader av politisk kris i landet.

Ett nytt presidentval måste enligt konstitutionen hållas inom 60 dagar, och nu meddelar den tillförordnade president Han Duck-soo att valet ska hållas den 3 juni.

Politisk kris i Sydkorea

Omfattande demonstrationer har pågått på Seouls gator under krisen, både till stöd för och emot Yoon.

Ett av de främsta oppositionspartierna i landet, Demokratiska partiet, har beskrivit domen mot Yoon Suk-Yeol som en ”stor seger för folket”, enligt nyhetsbyrån Yonhap.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Politisk kris i Sydkorea

Mer i ämnet