Live

Senaste nytt om kriget i Mellanöstern

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern

Qatar: Förhandlingarna fortsätter

Medlarlandet Qatars utrikesdepartement skriver i ett uttalande att de beklagar "Israels förnyade aggression mot Gazaremsan".

De bekräftar samtidigt att förhandlingar mellan parterna pågår för att få till en ny humanitär paus, men uppger att bombningarna försvårar processen.

De avslutar med ett fördömande av alla attacker mot civila och med ett krav om ett "kontinuerligt och obehindrat" flöde av humanitär hjälp till Gazas befolkning.

Överblick

Witkoff ska träffa Mossad-chefen i Paris

Israels minister för strategiska frågor, Ron Dermer, och Mossad-chefen David Barnea har rest till Paris för ett möte med USA:s särskilda sändebud för Mellanöstern, Steve Witkoff. Det uppger Axios-journalisten Barak Ravid på X, med hänvisning till tre anonyma israeliska källor.

Mötet dem emellan sker efter ett stormöte i Paris gällande kriget i Ukraina och inför kärnkraftssamtalen mellan USA och Iran i helgen.

Markerad händelse

Många dödade i attacker på Gazaremsan

Minst 15 personer ska ha mist livet och flera skadats i israeliska attacker mot Gazaremsan, enligt myndigheterna i det Hamasstyrda området.

Tio av dem dödades i den senaste attacken mot Khan Yunis i södra Gaza. Enligt uppgift från civilförsvaret ska samtliga ha tillhört samma familj.

Markerad händelse

Minst tio dödade i israeliskt angrepp mot Gaza

Minst tio personer har dödats och flera har skadats i en israelisk attack nära staden Khan Yunis i södra Gaza, uppger det Hamasstyrda områdets civilförsvar.

”Vår räddningspersonal har funnit kropparna efter tio martyrer och ett stort antal skadade”, säger en talesperson för civilförsvaret i ett inlägg på Telegram.

USA-trupper lämnar Syrien

Hundratals amerikanska soldater lämnar Syrien, rapporterar New York Times.

Tre av åtta baser i landets nordöstra delar stängs ned, ska två seniora amerikanska tjänstemän ha sagt till tidningen. Antalet soldater minskar därmed i landet från 2 000 till 1 400.

President Trump har flera gånger sagt att han vill dra tillbaka samtliga trupper ur landet. Men befälhavare har rekommenderat att behålla minst 500 man på plats.

Samtidigt har Israel sagt att deras militära närvaro i Syrien kvarstår i ”säkerhetszoner” på obestämd tid.

Efter den syriska regimens fall har det nya styrets försök att ena landets milisgrupper lett till ett spänt säkerhetsläge.

Markerad händelse

Katz: Stoppet av all nödhjälp fortsätter

Israels försvarsminister, Israel Katz, säger att stoppet av all nödhjälp till Gaza är ett av landets ”viktigaste påtryckningsmedel” på Hamas, rapporterar The Guardian.

Stoppet, som nu varat i ungefär sex veckor, kommer därför fortsätta tillsvidare.

Israeliska medier rapporterar att det lett till ekonomiska svårigheter för den terrorstämplade organisationen Hamas, som utnyttjat stödet för egen vinning.

Samtidigt har tolv olika biståndsgrupper, däribland Rädda Barnen, i ett gemensamt uttalande varnat för att Gaza är nära en ”total kollaps”, enligt nyhetsbyrån TT.

Sedan mat, medicin och förnödenheter blockerats skriver organisationerna att livlinan helt skurits av.

Markerad händelse

En dödad efter israeliska attacker mot Libanon

Libanon uppger att nya israeliska attacker utförts i södra delen av landet. Minst en person har dödats i en räd mot Aïtaroun på torsdagen.

Israel sa tidigare under dagen att attacker riktats mot misstänkta Hizbollahmål nära gränsen mellan länderna.

De senaste dagarna har israelisk militär genomfört riktade attacker mot mål i Libanon trots att vapenvila råder sedan den 27 november. Israel hävdar att insatserna görs mot personer inom Hizbollah.

Raketbeskjutning mot mål i Israel har också förekommit, och Libanons militär sa under onsdagen att flera personer med kopplingar till terrorstämplade Hamas hade gripits – misstänkta för att ha avfyrat raketer mot Israel.

(TT)

Fotografen Samar Abu Elouf framför sitt prisade foto. Foto: Robin van Lonkhuijsen/AFP/TT

Bild från Gaza blev årets pressbild

Ett porträtt på en nioårig palestinsk pojke som förlorat båda sina armar i en israelisk attack i Gaza City har utsetts till årets bild vid fototävlingen World Press Photo Award.

Bilden på pojken Mahmoud Ajjour togs av fotografen Samar Abu Elouf för The New York Times i fjol.

– Något av de svåraste, som Mahmouds mamma berättade för mig, var hur det första han sa när han insåg att hans armar var amputerade var: ”Hur ska jag nu kunna krama dig?”, säger Samar Abu Elouf.

Elouf är själv från Gaza och ägnar sig nu åt att porträttera skadade palestinier som evakuerats till Doha.

Totalt bedömdes 59 320 bilder av 3 778 bildjournalister från hela världen.

(TT)

Markerad händelse

Hjälparbetare: 23 dödade i Israels nattliga attacker

Hjälparbetare i Gaza rapporterar att 23 personer dödats i israeliska attacker natten till torsdagen, skriver Haaretz. Enligt hjälparbetarna är en majoritet av de dödade kvinnor och barn.

Tio personer ska ha dödats i en attack mot flyktinglägret al-Mawasi, sju i en attack mot lägret Jabalia och sex i en attack mot staden Beit Lahia, rapporterar Haaretz.

Markerad händelse
Ledarna ska ha diskuterat Israels anfallsplaner under deras möte i Washington i förra veckan. Foto: Yuri Gripas/TT

Trump stoppade israelisk attack mot Iran

Israel hade planer att anfalla kärnenergianläggningar i Iran nästa månad. Planerna stoppades dock av USA:s president Donald Trump som istället söker ett avtal med Iran om deras kärnenergiprogram, rapporterar New York Times.

Anfallsplanen som diskuterades skulle innebära omfattande bombningar mot luftvärnssystem och kärnanläggningar i en hel vecka.

Israels syfte med anfallet var att fördröja Irans möjlighet att ta fram kärnvapen. Israel hade dock behövt hjälp av USA både med att utföra attacken och att försvara sig mot Irans hämnd, skriver NYT som har pratat med tjänstemän som har insyn i Israels militär samt tjänstemän med insyn i Trumps kabinett.

Markerad händelse
Barn bland rasmassor
Foto: BASHAR TALEB / AFP

Dödssiffran stiger till 35 i Gaza

Enligt sjukhusuppgifter till Al Jazeera ska nu 35 personer ha dött efter morgonens israeliska anfall i Gaza.

Bland de döda ska en palestinsk journalist och hennes familj finnas, som dog när en av bomberna träffade Gaza stad.

Premiärminister Netanyahu har nyligen återigen kritiserats av bland andra Hostage Families Forum, som tycker att han fokuserar mer på att bomba Gaza och mindre på att få hem de israeler som fortfarande hålls som gisslan där.

I dagarna svarade hans stab på kritiken genom att säga att Netanyahu nyligen gett direktiv för trappa upp arbetet med gisslan på ett säkerhetsmöte.